Sektor AI mocno przyspieszy. Komponenty branżowego giganta przeszły testy Nvidii

Wersja chipów pamięci HBM piątej generacji (HBM3E) firmy Samsung Electronics pomyślnie przeszła testy firmy Nvidia, dzięki czemu będą mogły być wykorzystywane w procesorach sztucznej inteligencji (AI).

Kwalifikacja usuwa poważną przeszkodę dla największego na świecie producenta układów pamięci, który walczy ze swoim największym konkurentem, firmą SK Hynix, w wyścigu o dostarczenie zaawansowanych układów pamięci zdolnych do obsługi generatywnej pracy AI.

Boom na chipy do AI trwa

Samsung i Nvidia nie podpisały jeszcze umowy na dostawy zatwierdzonych ośmiowarstwowych układów HBM3E, ale zrobią to wkrótce. Prawdopodobnym terminem, w którym rozpoczną się dostawy chipów, jest czwarty kwatyał 2024 roku.

Samsung starał się przejść testy Nvidii dla HBM3E i poprzednich modeli HBM3 czwartej generacji od zeszłego roku. Jednak firma zmagała się z poważnymi problemami związanymi z ciepłem i zużyciem energii. Ostatecznie przedsiębiorstwo przerobiło swój projekt HBM3E, aby rozwiązać te problemy. W maju br. przedstawiciel firmy zapewniał, że twierdzenia, że jego chipy nie przeszły testów Nvidii z powodu problemów z ciepłem i zużyciem energii, były nieprawdziwe.

Akcje Samsunga wzrosły dziś rano o 4,3 proc., przewyższając 2,4-procentowy wzrost na szerszym rynku. Z kolei akcje SK Hynix wzrosły o 3,4 proc.

Zatwierdzenie przez Nvidię najnowszych układów HBM Samsunga następuje w związku z rosnącym popytem na zaawansowane procesory graficzne stworzone przez boom generatywnej sztucznej inteligencji, któremu Nvidia i inni producenci chipsetów AI starają się sprostać. Według firmy badawczej TrendForce, układy HBM3E prawdopodobnie staną się głównym produktem HBM na rynku w tym roku, a dostawy skoncentrują się w drugiej połowie roku. SK Hynix szacuje, że popyt na układy pamięci HBM może rosnąć w tempie 82 proc. rocznie do 2027 roku.

Tymczasem Samsung prognozował w lipcu, że układy HBM3E będą stanowić 60 proc. sprzedaży układów HBM do czwartego kwartału, co według wielu analityków może zostać osiągnięte, jeśli najnowsze układy HBM przejdą ostateczne zatwierdzenie Nvidii do trzeciego kwartału.

Prognozy zachęcają

Samsung nie podaje podziału przychodów dla poszczególnych produktów chipowych. Według ankiety przeprowadzonej przez agencję Reuters wśród 15 analityków, całkowite przychody Samsunga ze sprzedaży układów DRAM w pierwszych sześciu miesiącach tego roku oszacowano na 22,5 bln wonów (16,4 mld USD), a niektórzy twierdzą, że około 10% proc.tej kwoty może pochodzić ze sprzedaży układów HBM.

Obecnie na świecie istnieje tylko trzech głównych producentów pamięci HBM – SK Hynix, Micron i Samsung.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!