Sekretarz Skarbu USA Janet Yellen: miliardy dolarów dla Ukrainy do najlepszy impuls dla światowej gospodarki

Podczas tegorocznego szczytu ministrów finansów G20 w Indiach, sekretarz skarbu Stanów Zjednoczonych Janet Yellen oświadczyła, że wysyłanie miliardów dolarów pomocy Ukrainie byłoby najskuteczniejszym sposobem na pobudzenie światowej gospodarki. Uwagi Yellen pojawiły się w kontekście komentarzy na temat konfliktu za naszą wschodnią granicą i ogromnych środków jakie wydają Stany Zjednoczone na wsparcie militarne i humanitarne napadniętej Ukrainy.

Janet Yellen uważa, że konflikt na Ukrainie to priorytet

Yellen podkreśliła, że zakończenie wojny na Ukrainie jest nie tylko imperatywem moralnym, ale także kluczowym krokiem w kierunku ożywienia globalnej gospodarki. Stanowczo stwierdziła: „To także najlepsza rzecz, jaką możemy zrobić dla globalnej gospodarki”. Sekretarz Skarbu odniosła się do obaw związanych z potencjalnym faworyzowaniem Ukrainy w stosunku do innych krajów rozwijających się, zapewniając, że zamierza przeciwdziałać takim poglądom i zachować zrównoważone podejście do dystrybucji pomocy międzynarodowej.

Wezwanie do zwiększenia pomocy dla Ukrainy nastąpiło po podobnym apelu byłego wiceprezydenta z ramienia Partii Republikańskiej Mike’a Pence’a, co dodatkowo podkreśla dwupartyjny konsensus w sprawie potrzeby wsparcia rozdartego wojną kraju. Administracja Bidena i Kongres USA podjęły już znaczące kroki, przeznaczając ąz ponad 75 miliardów dolarów na pomoc dla Ukrainy od czasu rozpoczęcia i postępującej eskalacji konfliktu.

Zobacz też: Kursy walut: dolar spada poniżej 4 zł! Psychologiczna bariera przełamana, będzie tylko taniej?

Ukraina nadal potrzebuje pomocy

Inwazja Rosji spowodowała poważne zakłócenia w gospodarce Ukrainy, prowadząc do kryzysu, zniszczenia niezbędnej infrastruktury oraz gwałtownego wzrostu cen paliw i żywności w kraju. Sytuacja ta doprowadziła również do przesiedlenia i ucieczki milionów ludzi, z których wielu szuka schronienia w sąsiednich, bezpiecznych krajach. Pomimo tych trudnych wyzwań, ukraiński rząd wykazał się ogromną determinacją w walce z trwającym konfliktem i odbudowie państwa.

Przyznanie znacznej pomocy Ukrainie ma na celu nie tylko zaspokojenie natychmiastowych potrzeb humanitarnych i militarnych ale także zapewnienie niezbędnych zasobów do odbudowy i utrzymania zniszczonej gospodarki. Zdaniem Yellen, wspierając Ukrainę, społeczność międzynarodowa może stworzyć środowisko sprzyjające wzrostowi gospodarczemu, stabilności i bezpieczeństwu, co ostatecznie przyniesie korzyści całej globalnej gospodarce.

Oświadczenie sekretarza Skarbu Stanów Zjednoczonych wywołało spore zainteresowanie wśród decydentów politycznych i szerokiej publiki. Spotkać się też można w internecie z opiniami krytycznymi, a wręcz szyderczymi na temat proponowanego rozwiązania problemów światowej gospodarki poprzez domniemaną eskalację europejskiego konfliktu.

Może Cię zainteresować:

Komentarze