Robert Kiyosaki odwiedził Yellowknife. „Idzie boom, te złoża są bezcenne”. Okazja inwestycyjna jedna na milion?

Znany autor bestsellera „Bogaty ojciec, biedny ojciec”, Robert Kiyosaki, odwiedził niedawno Terytoria Północno-Zachodnie Kanady, aby przyjrzeć się z bliska jednym z największych złóż litu na kontynencie i ocenić ich potencjał inwestycyjny. W towarzystwie geologa Francisa MacDonalda, Kiyosaki zbadał potencjał tych złóż i ich znaczenie dla przyszłości energii elektrycznej oraz globalnej gospodarki.

Lit jako „pieniądz przyszłości”

„Lit jest jedynym metalem w bateriach, który nie może być zastąpiony,” podkreślił Kiyosaki. „To pieniądz przyszłości.” W dobie rosnącej popularności pojazdów elektrycznych i magazynowania energii, zapotrzebowanie na lit gwałtownie rośnie. Chiny dominują obecnie na rynku produkcji baterii, ale odkrycie bogatych złóż w Kanadzie może zmienić globalną dynamikę dostaw.

Bogactwo złóż w sercu Kanady

MacDonald wyjaśnił, że skały w okolicach Yellowknife mają około 2,7 miliarda lat i są bogate w lit. „Te minerały były eksponowane przez tysiące lat, czekając, aż ktoś przyjdzie i zacznie szukać litu,” przekonuje. Złoża są nie tylko obfite, ale także łatwo dostępne dzięki bliskości infrastruktury, co jest rzadkością w Kanadzie.

Nowa szansa dla lokalnej gospodarki

Yellowknife, historycznie znane z wydobycia złota i diamentów, stoi przed nową szansą ekonomiczną. W miarę jak kopalnie diamentów zbliżają się do wyczerpania, lit może stać się nowym motorem napędowym lokalnej gospodarki. „Górnictwo stanowi około 30% PKB Terytoriów Północno-Zachodnich,” zauważył MacDonald. Nowe inwestycje w wydobycie litu mogą zapewnić długoterminowe, dobrze płatne miejsca pracy dla mieszkańców regionu.

Strategiczne znaczenie w obliczu napięć geopolitycznych

Kiyosaki i MacDonald zwrócili uwagę na strategiczne znaczenie kanadyjskich złóż litu w kontekście rosnących napięć geopolitycznych. Obecnie większość światowego litu jest rafinowana w Chinach. „Jeśli Chiny zdecydują się zamknąć kurek, wszyscy będą walczyć o lit,” ostrzegł geolog. Inicjatywy takie jak amerykańska Ustawa o Redukcji Inflacji podkreślają potrzebę niezależnych łańcuchów dostaw surowców sklasifykowanych jako krytyczne.

Przyszłość energii i okazja do inwestycji

„To przyszłość, która może uratować gospodarkę poprzez baterie,” stwierdził Kiyosaki. Odkrycie i rozwój tych złóż litu nie tylko przyczyni się do zaspokojenia globalnego popytu, ale także wzmocni pozycję Ameryki Północnej na rynku surowców krytycznych. Dla inwestorów i przedsiębiorców jest to ich zdaniem unikalna okazja do uczestniczenia w transformacji energetycznej na skalę światową.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!