Prokurator bada proces przejęcia Credit Suisse

Biuro prokuratora generalnego w Szwajcarii poinformowało, że Prokurator Federalny Szwajcarii wszczął dochodzenie w sprawie wspieranego przez państwo przejęcia Credit Suisse przez UBS. Zarówno Credit Suisse, jak i UBS odmawiają komentowania tego działania. Przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości przekonują, że chcą jedynie podtrzymać pozytywny wizerunek szwajcarskiego systemu bankowo-finansowego.

Co bada prokurator?

Prokuratura poinformowała, że badane są potencjalne naruszenia krajowego prawa karnego przez urzędników państwowych, organy regulacyjne i kierownictwo dwóch banków. Chodzi o Credit Suisse i UBS, które w zeszłym miesiącu zgodziły się na awaryjną fuzję. Działania te miały pomóc uniknąć krachu w systemie finansowym kraju. W oficjalnym oświadczeniu prokurator swierdził, że: jest wiele aspektów wydarzeń związanych z przejęciem Credit Suisse, które uzasadniały wszczęcie dochodzenie i które należało przeanalizować, aby zidentyfikować wszelkie przestępstwa, które mogłyby wchodzić w zakres kompetencji prokuratora. Biuro Prokuratora Generalnego przekonuje, że w działaniach chodzi o proaktywne wypełnianie mandatu i dbanie o przejrzystość szwajcarskiego systemu finansowego. Nie wskazano jednak żadnych konkretnych aspektów umowy o połączeniu, które budzą wątpliwości. Nie wiadomo również jak długo może trwać dochodzenie.

Zobacz też: Ambre Soubiran przewiduje, gdzie powstanie nowa stolica kryptowalut

Przejęcie Credit Suisse przez UBS

W ramach umowy ogłoszonej 19 marca, zaaranżowanej przez szwajcarski rząd, bank centralny i regulatora rynku, UBS przejmie Credit Suisse za 3 miliardy franków szwajcarskich (3,3 miliarda dolarów). Jak informował Reuters, Bank stara się, by sfinalizować transakcję nawet przed końcem kwietnia. Szwajcarska opinia publiczna i politycy wyrazili zaniepokojenie poziomem wsparcia ze strony państwa. Rząd Szwajcarii wyłożył prawie 260 miliardami franków szwajcarskich na ratowanie banku, co stanowi prawie jedną trzecią produktu krajowego brutto Szwajcarii.

Może Cię zainteresować:

Komentarze