Potężne problemy giganta branży samochodów elektrycznych. Zmuszali do niewolniczej pracy

Chiński gigant pojazdów elektrycznych BYD znalazł się w centrum skandalu w Brazylii. Władze tego kraju przerwały budowę pierwszej fabryki EV poza Azją, zaplanowanej na otwarcie w marcu 2025 roku, po odkryciu „niewolniczych warunków” pracy.

Dramatyczne odkrycia w Bahia. Budowniczy fabryki BYD w nieludzkich warunkach

Ponad 160 pracowników zostało uratowanych w stanie Bahia. Prokuratura Pracy ujawniła, że żyli oni w naprawdę poniżających okolicznościach. Zatrzymano im paszporty i wynagrodzenia, zmuszając do wykonywania obowiązków w nieludzkich warunkach.

O co konkretnie chodzi? W jednym z hoteli pracowniczych łóżka nie miały materacy. Z kolei jedna łazienka była wykorzystywana przez 31 osób. W efekcie pracownicy musieli wstawać ekstremalnie wcześnie, by przygotować się do wykonywania swoich obowiązków. Prokuratura określiła te warunki jako „niewolnicze”, wskazując też na przymus pracy oraz utrudnienia w zerwaniu kontraktów.

BYD, w odpowiedzi na skandal, zerwało współpracę z firmą budowlaną Jinjiang Construction Brazil. Gigant przeniósł pracowników do cywilizowanych hoteli i zobowiązał do pełnego przestrzegania brazylijskiego prawa pracy. „Kilka razy prosiliśmy o poprawę warunków, ale ich nie spełniono” – przekazał przedstawiciel BYD.

Ekspansja BYD i jej problemy

BYD, znane jako Build Your Dreams, od niedawna to lider globalnego rynku EV. W czwartym kwartale 2023 roku wysunęli się na prowadzenie, sprzedając więcej pojazdów elektrycznych niż Tesla. Brazylia, jako największy rynek zagraniczny firmy, miała być kluczowym punktem ekspansji. Klejnotem w koronie. Już w 2022 roku BYD ogłosiło potężną inwestycję o wartości blisko pół miliarda dolarów w nową fabrykę właśnie w tym kraju. Skandal w Bahia jest potężną rysą na wizerunku firmy. Pokazuje, jak rozwój chińskich firm EV może napotykać na poważne przeszkody.

Co dalej z BYD w Brazylii?

Mimo potężnych wizerunkowych problemów BYD zapowiada działania na rzecz poprawy swojej reputacji i przestrzegania lokalnych przepisów. Jednakże sytuacja ta z pewnością wpłynie na postrzeganie chińskich inwestycji w Brazylii i innych krajach, gdzie standardy pracy są kontrolowane w sposób szczególnie pieczołowity.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.