Podsumowanie rynkowe – Dolar i rentowności zatopiły rynki. Bitcoin wróci do łask?

Przedstawiamy krótkie podsumowanie giełdowe ostatnich dni: Bitcoin, giełdy, gospodarka, emocje. Zapraszamy.

Kryptowaluty

1. Bitcoin spadł prawie 10% od ATH, aktualnie przy 97 tys. USD. Ale 25-30% korekty w hossach nie powinny dziwić. Tym bardziej patrząc po danych on-chain, które były w ostatnich dniach (i są nadal) rozgrzane do czerwoności. Opisywaliśmy je wielokrotnie w poprzednich podsumowaniach.

2. Jeśli Bitcoin podążał będzie za globalną podążą pieniądza M2, możemy zobaczyć dalszą korektę. Jak głęboka? Prawdopodobnie w stronę 'wymazania wzrostów po wygranej Trumpa’ czyli ahoj 75 tys. USD. Podobnie latem mieliśmy test na wymazanie wzrostów od czasu wprowadzenia funduszy ETF. Wykres w komentarzach.

3. Około 40% wszystkich Bitcoinów, jakie ma Microstrategy, spółka Saylora nabyła w ciagu ostatnich 40 dni. Przy cofnięciu BTC do 75 tys. USD możemy tam widzieć olbrzymią zmienność. Większość obligacji, które wyemitowało #MSTR (łącznie 5), by zebrać kasę na zakup BTC,, ma zapadalność między 2027 a 2031.

Daje to sporo miejsca Saylorowi na zwrot pieniędzy inwestorom – nawet jeśli do tego czasu sytuacja firmy będzie trudna. Aktualnie dług firmy to 4,5 mld USD wartość BTC ok. 18 mld USD. Nie jest jednak prawdą, że tylko scenariusz margin call lub niemożność wypłaty pieniędzy obligatariuszom może spowodować sprzedaż BTC w MSTR.

Możemy mieć sytuację, w której (nieprzynosząca zysków) firma będzie musiała zrobić to, by finansować działalność; działając w najlepszym interesie akcjonariuszy, lub zaryzykuje wielomiliardowy pozew.

4. Dementi: Chwilowo w sporym strachu była #SOL, gdzie rzekomy, dawny portfel FTX miał mieć spore rezerwy Solany, warte nawet 7 mld USD. Okazało się jednak, że portfel dawno się ich… Pozbył i już ich nie ma.

5. W latach 80-tych PKB USA stanowiło ok. 30% globalnej gospodarki i 30% rynków akcji. Dziś stanowi 27%, ale udział Wall Street w globalnym rynku akcji to 70%. I to pomimo bezprecedensowego wzrostu Chin w ciągu ostatnich 50 lat. Ameryka rozdaje karty w biznesie. Financial Times pisze o 'Matce wszystkich baniek.

Gospodarka

6. Potężny wzrost dolara i rentowności. Pomogły a) panika na rynkach i napływy do instrumentów niskiego ryzyka b) wzrost cozekiwanej premii za ryzyko (kryzys polityczny w USA, postępująca deglobalizacja) c) Fed, który podniósł prognozy PKB i obniżył oczekiwaną stopę bezrobocia w 2025 roku.

Widzi też o połowę mniej cięć stóp, niż we wrześniu. – Dwa cięcia o 50 pb w 2025, dwa o 50 pb w 2026 i jedno o 25 pb w 2027 – PKB wzrost w 2025 o 2,1% (we wrześniu szacował 2%), bezrobocie 4,3% (szacował 4,4%) – Inflacja nie osiągnie 2% celu banku centralnego przed 2027 r.

Dane CME pokazują, że rynki wyceniają wstrzymanie obniżek w Fed do maja 2025 i tylko 1 cięcie stóp w 2025 roku Generalnie są to dość symboliczne dane i Fed wie, że tak należy je interpretować. Rynki obawiają się, że cła Trumpa rozpędzą krajową inflację, a Fed być może nie obniży stóp… Wcale. Pytanie – jak długo wytrzyma konsument? ITR Economics uważa natomiast, że Fed może stopy… Podnieść.

Giełda

7. Chiny powoli biorą się za biznesy amerykańskich spółek na ich krajowym rynku. Na pierwszy rzut poszła Nvidia… Bo największa. Ruszyło śledztwo antymonopolowe. Pekin grozi palcem Trumpowi i BigTechom i zapowiada, że na tym się nie skończy – jeśli będą 'fikać’.

8. Dow Jones Industrial Average ma za sobą 10 spadkowych dziennych zamknięć z rzędu – najwięcej od 1974 roku. Indeks strachu VIX, który mierzy zmienność opcji na S&P 500 wzrósł wczoraj o 74% w dzień – najmocniej od 2018 roku (drugi najmocniejszy wynik w historii).

9. Kryzys polityczny w USA, do zamknięcia rządu może dojść o 00:00 dziś 20 grudnia, czasu amerykańskiego. Republikanie przegrali w Izbie Reprezentnatnów głosowanie z Demokratami i teraz mają ostatnią szansę, by przekonać 'konserwatystów’ (prawie 40 reprezentantów), by zaglosowali zgodnie z 'linią partii’ – za planem zmienionym na ostatnią chwilę przez Muska i Trumpa. Może być ciężko, bo szacowali, że będzie ich 10, czyli 4 krotnie mniej, niż pokazało głosowanie

10. Rynek powinien rękami i nogami odżegnywać się od scenariusza wzrostu 10-letnich rentowności USA powyżej 5%. Dlaczego? Królicza nora zwana efektem Niederhoffera (słynny spekulant). Wówczas coraz więcej kapitału przenoszone jest z akcji w obligacji i mogą dziać się na rynkach różne, dziwne rzeczy. Stopa wolna od ryzyka w relacji do aktualnego tempa wzrostu zysków netto w S&P 500 jest poważnie ujemna… A wyceny w kosmosie.

11. Dane Bank of America wskazują, że zarządzający kapitałem mają bardzo mało gotówki na zakup akcji i weszli 'all in’ na przestrzeni październik – grudzień. To może tylko potęgować skrajne reakcje na rynkach. Nie zapomnijmy jednak, że przed nami… Efekt stycznia. O ile gospodarka da radę. Regionalny indeks Philly Fed pokazał zaskakujący spadek aktywności.

Kontra byków

12. Dane z USA uspokoiły rynek w piątek. Powód? Niższa inflacja PCE (najważniejsza dla Fed) i spadek oczekiwań inflacyjnych wg. badania Uniwersytetu Michigan. Indeksy giełdowe odrobiły sporą część strat i wracają do wzrostów za oceanem. Wiele kluczowych miar zmienności sugerowało bezprecedensową w wielu przypadkach skalę wyprzedania rynku przed początkiem piątkowej sesji. Dzisiejszy wzrost wciąż może zostać 'zgaszony’.

13. Ludowy Bank Chin utrzymał stopy bez zmian (3.1% i 3.6%) – zgodnie z oczekiwaniami. Hang Seng może tego nie polubić; Chiny w naszej ocenie próbują bardzo ostrożnie zrównoważyć 'wspieranie rynku i popytu’ z ograniczonym ryzykiem nadmiernej stymulacji i rozpasania. Działają strategicznie, nie taktycznie. Z kolei inflacja z Japonii okazała się zgodna z prognozą i wyniosła 2.9% w ostatnim miesiącu.

14. Państwa G-7 rozważają opcje zaostrzenia limitu cenowego na rosyjską ropę. W tym zasadniczo zastąpienie mechanizmu pełnym zakazem handlu nią. Rosja zestrzeliła wszystkie ukraińskie ATACMS i trzy z czterech Storm Shadow. Zapowiedziała odwet na Ukrainie.

15. Tesla prowadzi już wczesne rozmowy ze stolicą Teksasu, Austin na temat technologii pojazdów samojezdnych. Orkiestra z Wall Street dla spółki po wygranej Trumpa gra; Mizuho podniosło cenę docelową do 515 USD za akcję. Tesla z marudera stała się najszybciej rosnącym, amerykańskim walorem Big Tech.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.