Piece gazowe za chwilę przestaną być ekologiczne. Szykują się rewolucyjne zmiany w programie „Czyste Powietrze”

Wiele wskazuje na to, że już niebawem piece gazowe odejdą do lamusa. W ramach programu „Czyste Powietrze” osoby, które zdecydowały się na piece gazowe, mogły ubiegać się o dotacje na ich zakup. Jak wynika z doniesień NFOŚiGW, decyzja w sprawie finansowania pieców gazowych zostanie podjęta do końca roku. Niemal pewne jest, że znikną z listy na dotacje. Dlaczego?

Piece gazowe odejdą do lamusa?

Program „Czyste Powietrze” ma na celu wsparcie w wymiany tzw. kopciuchów na ekologicznej źródła ciepła. W ramach programu właściciele nieruchomości otrzymują dofinansowanie na piece gazowe, pompy ciepła, kotły na ekogroszek, kotły na pellet oraz ogrzewanie elektryczne. Najpopularniejszym wyborem właścicielu nieruchomości są piece gazowe.

Wszystko wskazuje na to, że za chwile piece gazowe znikną z tej listy. Dorota Zawadzka-Stępniak, Prezes NFOŚiGW, powiedziała w rozmowie z „Dziennik Gazeta Prawna”, że decyzja w tej sprawie zostanie podjęta prawdopodobnie jeszcze w tym roku. Prezes NFOŚiGW dodała, że: Zdajemy sobie sprawę, że perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność zarówno wśród producentów kotłów gazowych, jak i ich użytkowników. Musimy jednak zastanowić się, czy jest sens finansować technologię, od której będziemy odchodzić.

Zgodnie z zapowiedzią prezes NFOŚiGW zmiany będą w programie „Czyste Powietrze” będą w pierwszej kolejność wspierać termomodernizację.

Co jest powodem zmian?

Całe zamieszanie wokół pieców na gaz wynika ze zmian, które przygotowuje Unia Europejska. Parlament Europejski przegłosował niedawno tzw. dyrektywę budynkową. Przyjęty dokument zakłada, że od 2025 roku nie będzie można kontynuować programów, które dotują zakup pieców na gaz. Co więcej, od 2030 roku powstanie zakaz instalowania pieców gazowych w nowo powstających nieruchomościach. Natomiast do 2040 roku wszystkie piece na gaz mają zostać zlikwidowane.

Proponowane zmiany mają na celu uczynienie sektora nieruchomości neutralnym klimatycznie. Dlatego dyrektywa zakłada poprawę stanu budynków, szczególnie tych w najgorszym stanie technicznym. Rewolucyjne zmiany dotkną blisko 30% Polaków, którzy korzystają z pieców gazowych.

Co dalej z właścicielami pieców na gaz?

Z pewnością ludzie, którzy zdecydowali się na zakup piecy gazowych, promowanych jako ekologiczne źródło ciepła, mogą czuć się oszukani. W ramach programu „Czyste Powietrze” podpisano tysiące umów, które obejmowały zakup pieca gazowego. Teraz okazuje się, że w niedalekiej przyszłości, ludzie zostaną zmuszeni do pozbycia się kotłów gazowych.

Jednak to nie jedyny problem z piecami gazowymi. Okazuje się, że resort klimatu ma spore zaległości w wypłacie należnych dopłat w ramach programu „Czyste Powietrze”. Problem pojawił się w grudniu 2023 roku. Wówczas skończył wygasły dotychczasowe źródła finansowania programu, a nowe nie były zapewnione. Prezes NFOŚiGW przekonuje, że istnieje wiele źródeł finansowania programu, ale nie ma jeszcze gotowego planu na to skąd wziąć brakujące 90 mld zł. Zatem resort zanim opracuje nowe zasady programu, musi uporać się z rozliczeniem zaległości.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.