Perspektywy na kredyt i spadek inflacji oczami konsumentów
Konsumenci stają się coraz bardziej pesymistycznie nastawieni do inflacji i dostępu do kredytów. Tak wynika z comiesięcznej ankiety, opublikowanej w poniedziałek przez nowojorską Rezerwę Federalną (Fed). Respondenci spodziewają się między innymi wzrostu cen o pół punktu procentowego w bieżącym roku, co odpowiada 4,7% rocznemu wzrostowi. Badania oczekiwań konsumenckich, przeprowadzone przez Rezerwę Federalną w marcu pokazują, że perspektywy według badanych są generalnie nienajlepsze.
Pesymistyczne perspektywy się potwierdzą?
To pierwszy raz, kiedy krótkoterminowa perspektywa wzrosła od października i jest sprzeczna z narracją urzędników Fed. Ci spodziewają się spadku inflacji po serii podwyżek stóp procentowych. W swoich najnowszych prognozach gospodarczych decydenci stwierdzili, że spodziewają się spadku inflacji, w tym cen żywności i energii, do 2,5% w 2024 r. Szacunki w perspektywie trzyletniej i pięcioletniej niewiele się zmieniły i wynoszą odpowiednio 2,8% i 2,5%. Badanie pokazało, że społeczeństwo jest mniej optymistyczne i według obywatele perspektywy na przyszłość są raczej pestmistyczne. Konsumenci spodziewają się wzrostu cen gazu o 4,6% w nadchodzącym roku, nieco mniej niż prognozowano w lutym. Jeśli chodzi o ceny żywności, to według ich przypuszczeń mogą wzrosnąć o 5,9%.
Zobacz też: Grupa hakerska zdemaskowana. Kradzież kryptowalut udaremion
O kredyt będzie coraz trudniej
Jednocześnie konsumenci zauważają, że ich realne szanse na uzyskanie do kredytu maleją. Liczba osób, które twierdzą, że uzyskanie kredytu jest znacznie lub nieco trudniejsze niż rok temu, wzrosła do 58,2%. Stanowi to najwyższy wynik od czerwca 2013 r. Podobnie jest z oczekiwaniami na przyszły rok. Konsumenci spodziewają się, że za rok będzie trudniej uzyskać kredyt. W porównaniu do lutego odnotowano wzrost takich opinii z 48,8% do 53%. Badanie pokazuje również, że konsumenci obawiają się swojej zdolność w kwestii spłaty zadłużeń. Odsetek badanych, którzy spodziewają się ewentualnych łopotów w spłacie zadłużeń w przyszłym roku wzrósł o 0,3 punktu procentowego do 10,9%.
Może Cię zainteresować: