OpenAI ma już następcę Sama Altmana

Zamieszanie spowodowane zwolnieniem Sama Altmana z funkcji CEO przez OpenAI spowodowało ogromne zamieszanie i mnóstwo spekulacji. Nie jest to pożądana sytuacja dla firmy, ponieważ powoduje niepewność co do przyszłości. Stabilizacja w takim biznesie to podstawa. Jak podało CNBC, nowym dyrektorem generalnym OpenAI ma być był szef Twitcha. Czy to zakończy zamieszanie w tej sprawie?

OpenAI wskazała nowego CEO

Po tym jak OpenAI rozstało się z Samem Altmanem, dotychczasowym dyrektorem generalnym, całe zamieszanie związane z jego następcą to prawdziwy rollercoaster. Początkowo ogłoszono, że tymczasowo funkcję tę obejmie szefowa technologii Mira Murati. Kilka godzina później pojawiły się sensacyjne doniesienia o możliwym przywróceniu Altmana. Na taki ruch miała naciskać grupa inwestorów, w tym Microsoft i Thrive Capital. Aktualna wersja przekazana przez reporterów CNBC mówi o tym, że Altmana ma zastąpić były dyrektor generalny Twitcha Emmett Shear.

Wiadomość o zatrudnieniu Sheara podał również Bloomberg oraz Reuters. Oznacza to, że nie będzie spektakularnego powrotu Altmana do OpenAI. Emmett Shear to były dyrektor zarządzający Twitcha. Shear jest jednym ze współzałożycieli Justin.tv, czyli poprzednika Twitcha. Emmett Shear był również partnerem w akceleratorze dla start-upów Y Combinator, który Altman prowadził przed dołączeniem do OpenAI.

Zobacz też: Gigant kolejny raz grozi pracownikom, którzy nie chcą zrezygnować z pracy zdalnej

Zwolnienie Altmana z funkcji CEO

Pod koniec zeszłego tygodnia OpenAI poinformowała, że rozstaje się z dotychczasowym CEO Samem Altmanem. Firma argumentowała swoją decyzję tym, że Altman „nie był konsekwentnie szczery w kontaktach z zarządem”. Mimo wszystko ten ruch był ogromnym zaskoczeniem. Altman kierował firmą od 2019 r. Pełnił w niej funkcję dyrektora generalnego lidera branży AI, ale przede wszystkim był twarzą badań nad sztuczną inteligencją i rozwoju produktów.

Zwolnienie Altmana wywołało spore poruszenie również w samej firmie. Jego pożegnalny post polubiło sporo pracowników OpenAI, w tym Mira Murati, która wedle pierwszych doniesień miała go zastąpić w roli CEO. Co ciekawe, po decyzji o zwolnieniu Altmana, rezygnację z pracy w OpenAI miało złożyć również trzech Polaków: Aleksander Mądry, Jakub Pachocki oraz Szymon Sidor.

Może Cię zainteresować:

Komentarze