ONZ walczy z deepfake i bije na alarm
W raporcie opublikowanym 12 czerwca br. Organizacja Narodów Zjednoczonych stwierdziła, że ryzyko dezinformacji w Internecie wzrosło ze względu na szybkiego postępu technologicznego, którego przejawem są deepfake generatywna sztuczna inteligencja.
„Wszystkie zainteresowane strony powinny podjąć pilne i natychmiastowe środki w celu zapewnienia bezpiecznego, odpowiedzialnego, etycznego i zgodnego z prawami człowieka wykorzystania sztucznej inteligencji oraz zająć się konsekwencjami ostatnich postępów w tej dziedzinie dla rozprzestrzeniania się dezinformacji i mowy nienawiści” – stwierdziła ONZ w raporcie pn. „Integralność informacji na platformach cyfrowych”.
Deepfake może być zagrożeniem
Organizacja Narodów Zjednoczonych jest zdania, że fałszywe informacje i mowa nienawiści generowane przez sztuczną inteligencję są przekonująco przedstawiane użytkownikom jako fakty. „Posiadając niemal niewyobrażalny potencjał do sprostania globalnym wyzwaniom, istnieją poważne i pilne obawy dotyczące równie potężnego potencjału ostatnich postępów w dziedzinie sztucznej inteligencji – w tym generatorów obrazów i deepfake’ów wideo, które zagrażają integralności informacji” – czytamy w raporcie ONZ.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że w maju 2023 r. indeks S&P 500 odnotował spadek w efekcie opublikowania obrazu wygenerowanego przez sztuczną inteligencję oraz fałszywego doniesienia o eksplozji w pobliżu Pentagonu. Dlatego też ONZ wezwała interesariuszy do zajęcia się zjawiskiem rozprzestrzeniania fałszywych informacji i poprosiła ich o podjęcie jak najszynszych działań w celu zapewnienia odpowiedzialnego korzystania z AI.
Na zorganizowanej w poniedziałek konferencji prasowej Sekretarz Generalny ONZ António Guterres powiedział, że „dzwonki alarmowe” dotyczące generatywnej sztucznej inteligencji są ogłuszające, a najgłośniejsze sygnały pochodzą od deweloperów, którzy ją zaprojektowali.
Guterres wyjaśnił, że wspomniany raport będzie podstawą do opracowania kodeksu postępowania ONZ w zakresie integralności informacji na platformach cyfrowych. Dokument ma być gotowy przed Szczytem Przyszłości – konferencją, która odbędzie się we wrześniu 2024 r. – Kodeks będzie zbiorem zasad, które – mamy nadzieję – rządy, platformy cyfrowe i inne zainteresowane strony wdrożą dobrowolnie – powiedział Sekretarz Generalny ONZ.
Zobacz też: Sztuczna inteligencja wymyka się spod kontroli. Ojciec AI, Hinton ostrzega ludzkość
AI na celowniku Wielkiej Brytanii
Tymczasem 13 czerwca były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair i polityk Partii Konserwatywnej William Hague opublikowali własny raport na temat sztucznej inteligencji. – Pojawienie się sztucznej inteligencji może stanowić największe wyzwanie polityczne, przed jakim kiedykolwiek stanęliśmy ze względu na jej nieprzewidywalny rozwój i stale rosnącą moc – przyznali. Ich zdaniem brytyjskie kanały rządowe są słabo skonfigurowane pod kątem tego typu technologii.
Może Cię zainteresować: