Obniżka stóp procentowych już w maju? Mamy komentarz członka RPP

Członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, wyraził przekonanie, że najnowsze dane makroekonomiczne przemawiają za rozpoczęciem cyklu obniżek stóp procentowych już w maju.

Jego zdaniem, inflacja wyraźnie spadła, a gospodarka wymaga impulsu, który może dostarczyć łagodniejsza polityka pieniężna.

To dobry czas?

– Dane nie są zaskakujące, chociaż oczywiście wolelibyśmy, żeby były lepsze. Żeby jednak były lepsze, musimy poczynić pewne zmiany w polityce pieniężnej. Maj to ten moment, kiedy Rada powinna moim zdaniem podjąć decyzję, tę pierwszą, po kilkunastu miesiącach – bo ostatnia obniżka była w październiku 2023 r., a inflacja od tamtej pory zmieniła się o ponad 50 proc. Przy ostatniej obniżce CPI znajdowała się w okolicy 10 proc., teraz to 4,9 proc., a stopy nie zostały zmienione – zaznaczył Kotecki.

Podkreślił, że utrzymywanie stóp na poziomie 5,75 proc. może prowadzić do „przemrożenia gospodarki”. Według niego wszystkie dostępne prognozy wskazują, że osiągnięcie celu inflacyjnego na poziomie 2,5 proc. jest realne w pierwszej połowie 2026 r.

– Niektórzy mogą nawet mówić o ryzyku przemrożenia gospodarki poprzez trwałe, uporczywe utrzymywanie stóp procentowych na poziomie 5,75 proc. Mamy w zasięgu oddziaływania polityki pieniężnej osiągnięty cel – to wynika z wszelkich prognoz, że cel inflacyjny na poziomie 2,5 proc. jest do osiągnięcia w pierwszej połowie 2026 r. – powiedział Kotecki.

On sam spodziewa się, że większość członków RPP poprze obniżkę już w maju. – Po kwietniowym spotkaniu absolutnie uważam, że znajdzie się większość za obniżką. Bardzo mocne wsparcie dostałem po Radzie i na Radzie, że moi koledzy widzą przestrzeń na tę obniżkę. Dyskusja będzie o skali i o tym, czy będzie to cykl czy jednorazowy ruch – dodał.

Jego zdaniem, w 2025 roku możliwe będzie łączne cięcie stóp o 100 pb, przy czym maj mógłby być początkiem, a lipiec – kolejnym krokiem. – Inflacja wciąż jest podwyższona i w takiej sytuacji wskazana byłaby pewna ostrożność związana z obniżkami – czyli zacząć w maju od obniżki o 25-50 pb, a potem – w zależności od kolejnych danych – kontynuować cięcia. Przestrzeń, którą widzę na obniżenie stóp procentowych w 2025 r., to do 100 pb – wyjaśnił.

Czekając na prognozy

Kotecki ocenia też, że jeśli prognozy inflacyjne się potwierdzą, to w 2026 r. możliwe będą kolejne obniżki na podobną skalę. Zaznaczył również, że choć wcześniejsze obawy o wpływ odmrożenia cen energii były silne, dziś wydają się przesadzone. – To ryzyko nam znika, a pojawia się wiele nowych ryzyk, związanych chociażby z sytuacją geopolityczną, które powodują, że otoczenie zewnętrzne będzie słabsze. W związku z tym my też powinniśmy wspierać gospodarkę poprzez politykę pieniężną – podsumował.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.