Niemcy nam zazdroszczą. Nasza gospodarka jest w lepszym stanie niż ich

Niegdyś postrzegana głównie jako atrakcyjny rynek zbytu, Polska przekształca się w dynamiczne centrum produkcji i usług, przyciągając coraz więcej inwestycji z kraju, jakim są Niemcy.

Szybki rozwój gospodarczy, wykwalifikowana siła robocza oraz korzystne warunki inwestycyjne sprawiają, że nasz kraj staje się poważnym konkurentem dla innych lokalizacji w Europie – czytamy w „Suddeutsche Zeitung”.

Niemcy spoglądają na polski biznes

Warszawski krajobraz, zdobiony nowoczesnymi wieżowcami, symbolizuje tę przemianę. W stolicy, podobnie jak w innych dużych miastach, powstają liczne centra biznesowe, które przyciągają zarówno polskie, jak i zagraniczne firmy. Regularnie organizowane konferencje, takie jak Europejska Konferencja Izby Handlu Zagranicznego, świadczą o rosnącym znaczeniu Polski jako atrakcyjnego miejsca do prowadzenia działalności gospodarczej.

Warto podkreślić, że Polska wyprzedziła Chiny, stając się najważniejszym partnerem handlowym Niemiec. Ten fakt świadczy o głębokich więziach gospodarczych łączących oba kraje oraz o zaufaniu, jakim polscy przedsiębiorcy cieszą się wśród niemieckich inwestorów. O sukcesach polskich firm świadczy chociażby fakt, że Przykładem może być opracowanie w Polsce programu do rozpoznawania głosu dla asystenta Alexa firmy Amazon. To dowód na to, że polskie zespoły są w stanie tworzyć zaawansowane technologicznie rozwiązania, które zdobywają uznanie na globalnym rynku.
Dzięki takim osiągnięciom Polska coraz śmielej wkracza do czołówki innowacyjnych gospodarek świata, przyciągając uwagę inwestorów z całego globu.

Jak podkreśla Ignacy Niemczycki, polski sekretarz stanu, cyfryzacja, dekarbonizacja i dywersyfikacja to kluczowe wyzwania, przed którymi stoją zarówno Polska, jak i Niemcy. Aby sprostać tym wyzwaniom, konieczna jest ścisła współpraca obu państw. Z kolei Udo Philipp, sekretarz stanu Niemiec, zwraca uwagę na na dynamiczny rozwój polsko-niemieckich relacji gospodarczych.

Na chwilę obecną ponad 6 tys. niemieckich firm jest obecnych w Polsce, a około 1,8 tys. polskich firm działa na rynku niemieckim. Ta bliska współpraca przynosi wymierne korzyści obu stronom, o czym świadczy rosnący dobrobyt obywateli. Niemcy są nie tylko głównym partnerem handlowym Polski, ale także ważnym inwestorem. Z kolei Polska jest istotnym rynkiem zbytu dla niemieckich produktów. Dowodem na to jest obecność licznych niemieckich marek na polskim rynku, od popularnych drogerii Rossmann po produkty codziennego użytku.

Polacy chcą pracować dla niemieckich firm

„Suddeutsche Zeitung” podkreśla, że niemieckie koncerny, takie jak Bosch, od lat cieszą się w Polsce renomą solidnych i atrakcyjnych pracodawców. Zlokalizowane w różnych regionach kraju, oferują Polakom stabilne zatrudnienie w nowoczesnych zakładach produkcyjnych. Przykładowo, na Śląsku powstaje nowa fabryka pomp ciepła, co świadczy o ciągłych inwestycjach i rozwoju firmy w naszym kraju. Choć konkurencja o utalentowanych pracowników rośnie również w Polsce, niemieckie koncerny, dysponując większymi zasobami, mogą oferować atrakcyjne warunki pracy, możliwości rozwoju oraz inwestować w szkolenia specjalistyczne. Ścisła współpraca z polskimi uczelniami pozwala im na pozyskiwanie młodych talentów i budowanie długofalowych relacji.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.