Neuralink wszczepi ludziom chipy! Kolejny szalony projekt Elona Muska ze zgodą FDA

Neuralink otrzymuje ważną zgodę od FDA na rozpoczęcie badań klinicznych u ludzi.

Firma Neuralink założona przez Elona Muska ogłosiła w czwartek 25 maja 2023, że Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała zgodę na przeprowadzenie pierwszego w historii badania klinicznego Neuralink na ludziach. To istotny kamień milowy po wcześniejszych trudnościach w uzyskaniu takiej zgody.

W oświadczeniu opublikowanym na Twitterze, Neuralink stwierdził, że zgoda FDA „stanowi ważny pierwszy krok, który w przyszłości pozwoli naszej technologii pomóc wielu ludziom”. Nie ujawniono jednak szczegółów dotyczących celów badania, a firma poinformowała, że jeszcze nie rekrutuje nowych pracowników. Zostaje więc tylko zaciekawienie i radość ze zgody amerykańskiej instytucji, jednak bez dalszych konkretów. 

Elon Musk to wizjoner, który raz po raz wymyśla i realizuje kolejne rewolucyjne projekty i pomysły. Paypal, Tesla, SpaceX, Hyperloop, SolarCity – to wszystko realne instytucje, które zaczynały jako szalony pomysł, a teraz są namacalnymi produktami czy projektami, nad którymi pracują tysiące ludzi. Oczywiście każdy z tych projektów (jak i sam Musk) zaliczał po drodze większe lub mniejsze wpadki oraz niepowodzenia. Część z nich zresztą trwa nadal – niedawana eksplozja rakiety Falcon, wycofanie miliona Tesli z powodu wady pojazdu czy chociażby ekscesy Elona po przejęciu Twittera.

Elon tym razem zakłada, że implanty mózgowe mogą leczyć wiele różnych schorzeń, w tym otyłość, autyzm, depresję, schizofrenię, a także umożliwiać przeglądanie internetu i telepatię. Z założenia jako ludzie będziemy w stanie kontrolować za pomocą naszego umysłu otaczające nas urządzenia, programy i maszyny. O projekcie zrobiło się głośniej w zeszłym roku, gdy Musk powiedział, że jest tak pewny bezpieczeństwa tych urządzeń, że byłby gotów wszczepić je swoim dzieciom.

Zobacz też: Shaq O’Neal oskarżony unika sądowych pozwów! Sprawa FTX pozostawia smród na boisku

Trudności Nerualink – droga do wszczepiania implantów nie będzie takałatwe

Przynajmniej cztery razy od 2019 roku Musk zapowiadał rozpoczęcie badań klinicznych w ramach Neuralink. Firma jednak złożyła wniosek o zgodę FDA dopiero na początku 2022 roku, ale FDA go odrzuciła. Pracownicy Neuralink informowali, że FDA wskazała kilka istotnych kwestii, które należało rozwiązać przed zatwierdzeniem badań klinicznych u ludzi. Główne problemy dotyczyły baterii litowej urządzenia, możliwości migracji przewodów implantu wewnątrz mózgu oraz kłopot bezpiecznego usunięcia urządzenia bez uszkadzania tkanki mózgowej.

neuralink
Elon Musk prezentujący jeden ze swoich wielu pomysłów. Źródło: theonion.com

Neuralink, założony w 2016 roku, był już przedmiotem kilku śledztw federalnych. W maju amerykańscy parlamentarzyści zaapelowali do regulatorów, aby zbadać, czy skład komisji nadzorującej testy na zwierzętach w Neuralink, nie przyczynił się do nieudanych i pośpiesznych eksperymentów. Natomiast Departament Transportu prowadzi dochodzenie, czy Neuralink nie transportował nielegalnie niebezpieczne patogeny pomiędzy eksperymentami. 

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.