Netflix w Polsce pod lupą UOKiK. Posypią się kary?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów analizuje skargi złożone przez klientów serwisu Netflix, którzy są niezadowoleni z powodu polityki blokady kont.

Póki co do urzędu wpłynęły dwie skargi. Jak informuje portal wirtualnemedia.pl, są one obecnie analizowane pod kątem naruszenia polskich przepisów.

Netflix może mieć problemy

Jeżeli UOKiK stwierdzi, że do doszło do naruszenia obowiązujących w Polsce przepisów prawnych, będzie mógł wszcząć postępowanie w sprawie. Te zaś może zakończyć się nałożeniem kary do wysokości 10 proc. rocznych dochodów przedsiębiorstwa. Urząd może również wezwać firmę do zmiany polityki.

Przypomnijmy, że w związku ze zmianami wprowadzonymi przez Netflix 23 maja br. z konta Netflix mogą korzystać osoby, które mieszkają w jednym gospodarstwie domowym. „Wszystkie mieszkające w tym gospodarstwie domowym osoby mogą korzystać z serwisu Netflix bez względu na miejsce pobytu – w domu, poza domem czy na urlopie – i skorzystać z nowych funkcji, takich jak 'Przenieś profil’ oraz 'Zarządzaj dostępem i urządzeniami'” – napisano w komunikacie.

Na początku czerwca użytkownicy korzystający z Netflixa na telewizorach zostali poproszeni o wskazanie głównego gospodarstwa domowego. Następnie serwis zablokował dostęp do aplikacji osobom spoza wskazanej lokalizacji. Mogą oni odzyskać dostęp do platformy, jeśli właściciel konta będzie dokonywał opłaty w wysokości 9,99 zł miesięcznie za każdą osobę spoza wspomnianego gospodarstwa domowego.

Zobacz też: Netflix z rekordową liczbą nowych użytkowników – mimo blokady kont!

Polak potrafi

Tymczasem polscy użytkownicy serwisu nie próżnują i znajdują sposoby na to, by nie dokonywać dodatkowych opłat. W tym celu sięgają m.in. po usługi VPN czy przeglądarkę internetową na ekranie telewizora. Pomaga im również to, że blokada póki co nie dotyczy smartfonów i laptopów. Mogą więc bez problemów wyświetlać produkcje Netflixa za pośrednictwem takich urządzeń jak chociażby Google Chromecast.

Netflix został uruchomiony 16 stycznia 2007 roku. Szacuje się, że z serwisie zarejestrowanych jest 232,5 miliona osób w ponad 190 krajach. Jest to najczęściej subskrybowana usługa przesyłania strumieniowego wideo na żądanie. Dystrybuuje ona głównie filmy i seriale telewizyjne wyprodukowane przez firmę medialną o tej samej nazwie z różnych gatunków i jest dostępna na całym świecie w wielu językach. Do 2022 roku oryginalne produkcje stanowiły połowę biblioteki Netflix w Stanach Zjednoczonych.

Może Cię zainteresować:

Komentarze