Najnowsze dane Fed nie napawają optymizmem. Co zrobią amerykańskie banki?

Jak wynika z oficjalnych danych, mniej niż połowa amerykańskich banków ustanowiła zdolność pożyczkową poprzez zastawienie zabezpieczenia w awaryjnym instrumencie kredytowym Fed.

Dzieje się tak pomimo licznych apeli ze strony organów nadzoru finansowego, aby banki upewniły się, że mogą szybko uzyskać dostęp do okna dyskontowego Fed w przypadku trudnych sytuacji.

Okno dyskontowe – dlaczego jest tak ważne?

Wyjaśnijmy – okno dyskontowe to mechanizm, który umożliwia bankom komercyjnym uzyskiwanie krótkoterminowych pożyczek od banku centralnego, zwykle w celu zaspokojenia krótkoterminowych potrzeb finansowych. Banki mogą z niego korzystać w sytuacji, gdy potrzebują natychmiastowych środków pieniężnych, ale nie mogą ich pozyskać w inny sposób, na przykład od innych banków na rynku międzybankowym.

Dlaczego okno dyskontowe ma tak duże znaczenie dla polityki pieniężnej? Otóż bank centralny może kontrolować dostępność pieniądza w systemie finansowym poprzez manipulację stawką dyskontową. Dlatego też zmiany w stawce dyskontowej mogą wpływać na zdolność banków komercyjnych do pożyczania pieniędzy i tworzyć bodźce dla wzrostu lub spadku aktywności kredytowej w gospodarce.

Po tym jak Silicon Valley Bank utracił zdolność dostępu do okna dyskontowego w marcu 2023 r., okazało się, że wiele banków jest zupełnie nieprzygotowanych do tego typu sytuacji. Skłoniło to władze do utworzenia oddzielnego, ale tymczasowego instrumentu pożyczkowego w celu zaspokojenia dodatkowych potrzeb w zakresie płynności. Instrument ten – Bank Term Funding Program – zaprzestał udzielania pożyczek w marcu br. Teraz zaś, gdy mamy do czynienia z ponad 7 bilionami dolarów nieubezpieczonych depozytów w amerykańskim systemie bankowym, organy regulacyjne twierdzą, że jeszcze więcej banków potrzebuje dostępu do okna dyskontowego.

Fed podaje konkretne liczby

Z opublikowanych wczoraj przez Rezerwę Federalną danych wynika, że pod koniec ubiegłego roku 5418 banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych – z łącznej liczby 9537 – posiadało umowy prawne umożliwiające zaciąganie pożyczek z okna dyskontowego Fed. Dla porównania, rok wcześniej, było to 4952 podmiotów. Jak się okazuje, banki są też bardziej gotowe do skorzystania z okna dyskontowego niż spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Jest to niezwykle istotne, ponieważ średnio około 40 proc. depozytów bankowych jest nieubezpieczonych. Łączna wartość zabezpieczeń zastawionych przez banki wzrosła do 2,63 bln USD z 1,94 bln USD rok wcześniej, ponieważ instytucje przyjmujące depozyty zwiększyły swoją zdolność do zaciągnięcia pożyczki w oknie dyskontowym w razie potrzeby. Unie kredytowe również zwiększyły swoje całkowite zastawione zabezpieczenie z 118 miliardów dolarów do 130 miliardów dolarów. Mimo to dane pokazują, że 1996 banków z zastawionym zabezpieczeniem w oknie dyskontowym stanowi mniej niż połowę z łącznej liczby 4824. W sumie 3900 banków jest zarejestrowanych, co oznacza, że aż 900 banków nie posiada żadnego dostępu do okna dyskontowego.

Komentarze