Nadciąga rewolucja w strefie euro. Pojawi się cyfrowy pieniądz i nowe banknoty. Na jednym z nich Polka?

Co z cyfrowymi walutami w Europie? Pytanie zasadne, ale trudno na nie jednoznacznie odpowiedzieć. Jedną z najlepiej zorientowanych w tym temacie osób na Starym Kontynencie jest Christine Lagarde, szefowa Europejskiego Banku Centralnego. Zaledwie wczoraj prezes EBC stwierdziła, że cyfrowe euro ma przed sobą przyszłość. A co z gotówką?

Lagarde: Europa powinna mieć cyfrową walutę

Christine Lagarde wzięła udział w debacie poświęconej działalności EBC w minionym roku. W trakcie spotkania stwierdziła m.in., że cyfrowe euro jest narzędziem suwerenności europejskiej. Przekonywała też europosłów, że cyfrowa waluta jest niezbędna do tego, by Europa miała mocną infrastrukturę płatniczą. Jednocześnie ma ono służyć do płatności transgranicznych.

Prezes banku centralnego wezwała też europosłów do dyskusji na temat cyfrowego euro. Zauważyła, że bez tego Europejski Bank Centralny nie będzie mógł podejmować decyzji w tej sprawie. Politycy muszą omówić m.in. kwestie prywatności, innowacyjności czy stabilności finansowej. Lagarde stwierdziła nawet, że nie chciałaby za rok ponownie przekonywać europosłów, że wspomniane działania są konieczne, bo czas nagli. Obecnie nie ma europejskiego systemu płatności, który obejmowałby całą strefę euro. W znacznej mierze wykorzystywane są rozwiązania spoza Europy. A to źle wróży w obliczu możliwego rozkręcenia się wojen handlowych.

Nadal brak zielonego światła dla bitcoina

Czy ta wypowiedź oznacza poluzowanie stanowiska wobec całego sektora cyfrowych płatności? Niekoniecznie. Christine Lagarde wciąż nie jest fanką np. bitcoina. Całkiem niedawno dała jasno do zrozumienia, że najpopularniejsza kryptowaluta nie spełnia kryteriów bezpiecznej rezerwy walutowej. Tłumaczyła to m.in. dużą zmiennością kursu czy brakiem odpowiedniej płynności (ale też podejrzeniami o wykorzystywanie waluty w działalności przestępczej). Na rewolucję nie ma zatem co liczyć.

Euro w tradycyjnej formie nie zniknie. Ale czeka je zmiana

Patrząc na to wszystko, można zadać jeszcze jedno pytanie: a co z gotówką w UE, konkretnie w strefie euro? Szefowa EBC podczas wspomnianego spotkania zaznaczyła, że nie zniknie ona, gdy pojawi się cyfrowe euro. Niejako na potwierdzenie tych zapewnień zaznaczyła, że EBC pracuje nad nową odsłoną europejskich banknotów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wejdą one do obiegu już za kilka lat. I tu warto zwrócić uwagę na pewną ciekawostkę – być może na jednym z banknotów pojawi się polski motyw.

Dyskusja na temat nowej odsłony gotówki w strefie euro toczy się już od dłuższego czasu, obecnie jesteśmy po etapie wyboru możliwych przyszłych motywów przewodnich. W grze pozostały dwa: „Kultura europejska” oraz „Rzeki i ptaki”. Jeśli wygra pierwsza grupa, to na banknocie o nominale 20 euro pojawi się Maria Skłodowska‑Curie, reprezentująca naukę. Po drugiej stronie banknotu będą szkoła lub uniwersytet i nauczycielką z uczniami.

Kogo jeszcze można się spodziewać w tej serii? Na banknotach mieliby się pojawić Maria Callas (5 euro), Ludwig van Beethoven (10 euro), Miguel de Cervantes (50 euro), Leonardo da Vinci (100 euro) oraz Bertha von Suttner (200 euro). A czego należy się spodziewać, jeśli wygra druga seria? Z opisu wynika, że np. zimorodka przy wodospadzie lub basenie rzecznym albo bociana białego lecącego nad meandrującą rzeką w otwartej dolinie rzecznej. Ostateczne decyzje w tej sprawie mają zapaść w 2026 roku.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
1 komentarz
  1. Aa napisał

    Naradzie niezniknie wszystko robią małymi kroczkami

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.