Musk przedstawia własne AI, rodem z X. 'Grõk’ – będzie żył i używał sarkazmu

Najbogatszy człowiek świata Elon Musk ujawnił, że xAI, udostępni wybranej grupie użytkowników pierwszą sztuczną inteligencję, Grok. W ocenie Muska będzie to 'najlepsze AI jakie istnieje biorąc pod uwagę szereg czynników’. Przede wszystkim jako przełomowy asystent Grok ma zadanie zrewolucjonizować dostępność informacji i udostępniać możliwości ich błyskawicznego przeglądania. W przeciwieństwie do innych modeli LLM, Grok ma unikalną opcję oferowania dostępu do informacji w czasie rzeczywistym, publikowanych na portalu X. Za pośrednictwem tego będzie mógł pobierać z sieci aktualne informacje na dowolny temat.

Musk podkreślił również charakterystyczną cechę polegającą na przeglądaniu internetu. Grok może prowadzić intrygujące rozmowy z użytkownikami, co czyni go wszechstronnym. Elon wyraźnie wspomniał, że AI odrzuci jednak wybrane wrażliwe zapytania, np. instrukcje dot. nielegalnych działań. Jest już jasne, Grok będzie miał 'swoje humory’ i nie został zaprogramowany jak prawdziwy stoik. Będzie ostry, pełen poczucia humory i ma używać sarkazmu. Muskowi udało się zbudować potężne narzędzie dzięki współpracy z gigantem technologicznym Oracle. Modele sztucznej inteligencji Groka zostały przeszkolone w chmurze, co zwiększyło ich możliwości.

Jednocześnie wewnętrzne działanie modeli i konkretne zadania, które mogą wykonywać nie zostały w pełni ujawnione. Wcześniej Musk wzywał do tymczasowego wstrzymania rozwoju AI. Proponował pomysł powołania organu, który będzie nadzorował firmy zajmujące się sztuczną inteligencją i w razie potrzeby ostrzegał opinię publiczną. Wraz z wprowadzeniem Groka, Musk we współpracy z innymi firmami próbuje jednak nawiązać konkurencję z Google, Microsoftem i Metą, które już okrzepły w dziedzinie AI. Być może Grõk będzie jedną z najpopularniejszych multimodalnych platform AI.

Co wiemy jeszcze?

  • Rozmiar okna kontekstowego SuperPrompt ma wynosić ok. 25 000 znaków
  • Czas reakcji odpowiadał będzie mniej więcej prędkości odświeżania ekranu
  • Grok będzie ostry i pełen humory-Persona jest „ostra” i pełna humoru
  • Wyszukiwarka 'na żywo’ skupi się najpierw na informacjach z X. Planowane jest API
  • Planowane jest generowanie obrazów, rozpoznawanie ich oraz dźwięku
  • Grok ma być implementowany także w Tesli
  • Testy zaczęły się wczoraj – w sobotę 4 listopada 2023 roku
  • Po wczesnych testach beta zostanie udostępniony dla abonentów X Premium+.
  • xAI planowało opublikować więcej informacji na temat Groka w najbliższym czasie

Musk spędził miesiące na rekrutowaniu specjalistów do pracy w swoim startupie przed jego uruchomieniem. Celem było stworzenie rywala dla OpenAI, którego ChatGPT zapoczątkował nowy wyścig zbrojeń w branży tech. Miliarder potępił OpenAI jako tzw. 'poprawne politycznie’. Powiedział, że świat potrzebuje alternatywnej opcji AI dla Google i Microsoftu – głównego inwestora w OpenAI.

W czasie konferencji z premierem Wielkiej Brytanii, Sunakiem Musk mówił: „Tempo sztucznej inteligencji jest zdecydowanie szybsze niż jakakolwiek inna technologia, jaką widziałem w historii (…) Generalnie myślę, że sztuczna inteligencja najprawdopodobniej będzie siłą napędową dobra, ale prawdopodobieństwo, że pójdzie źle, nie wynosi zero procent. A więc musimy po prostu złagodzić potencjał pogorszenia sytuacji

Musk wyjaśnił, że granicą tego co powie Grok jeśli go przyciśniesz jest to, co jest dostępne w Internecie za pomocą wyszukiwania w przeglądarce. Firmy zajmujące się AI potrzebują dostępu do danych, aby trenować tzw. modele językowe. Musk uskarżał się, że inne firmy zajmujące się sztuczną inteligencją pobierają dane z X.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze