Moskwa chce wspólnej waluty krajów BRICS
Moskwa wzywa do stworzenia wspólnej waluty BRICS
Po latach nadużywania statusu waluty rezerwowej Stany Zjednoczone stoją teraz w obliczu rosnącej fali globalnej dedolaryzacji. Wiele największych i najbardziej zaludnionych krajów na świecie, łączy siły, aby wprowadzić alternatywę dla dolara amerykańskiego (USD). Najbardziej aktywne są kraje BRICS.
Odeprzeć hegemonię USD
Wiceprzewodniczący Dumy Państwowej Aleksander Babakow zachęca do stworzenia nowej wspólnej waluty między Rosją, Indiami i innymi krajami BRICS. Ma to być sposób na odparcie hegemonii USD.
Słowo BRICS jest akronimem pięciu wiodących światowych gospodarek wschodzących: Brazylii, Rosji, Indii, Chin i Republiki Południowej Afryki. Waluty tych państw w ostatnim czasie mocno ucierpiały w związku z agresywnymi podwyżkami stóp procentowych przez Rezerwę Federalną.
Babakov podkreślił fakt, że zarówno Rosja, jak i Indie skorzystają na stworzeniu wspólnej waluty. Zostanie ona wykorzystana do realizacji wzajemnych płatności. Może to być „najbardziej opłacalna” droga do obrania w tym czasie. „Moskwa i New Delhi, powinna ustanowić nowe stowarzyszenie gospodarcze z nową wspólną walutą, którą może być cyfrowy rubel lub rupia indyjska” – powiedział Babakow.
Następnie zauważył, że Chiny mogą odegrać kluczową rolę w rozwoju wspólnej waluty, ponieważ dodałyby do systemu dodatkowe 1,4 miliarda uczestników.
„Nowe Delhi, Pekin i Moskwa to narody, które obecnie ustanawiają świat wielobiegunowy, popierany przez większość rządów” – powiedział.
„Świat wielobiegunowy powinien opierać się na wprowadzeniu nowych powiązań monetarnych, która nie broni dolara amerykańskiego ani euro. Ale tworzy nową walutę, która może przynieść korzyści naszym wspólnym celom”.
Siła rubla po surowych sankcjach nałożonych ze strony USA i innych krajów europejskich pokazuje, że istnieje wysoki poziom sprzeciwu wobec hegemonii dolara. Narody BRICS postrzegają to jako dogodny moment, aby wykorzystać rosnący poziom niezadowolenia w kierunku plityki USA.
„Naszym celem powinno być skupienie się na napisaniu nowych zasad w sferze finansowej, aby umożliwić korzystanie ze wspólnej waluty” – podkreślił Babakow.
„Nie ma znaczenia, czy jest to cyfrowy rubel, cyfrowa rupia, cyfrowy juan czy inna waluta. Ale ta waluta musi być zgodna z prawami naszych narodów”.
Dolar odgrywa zbyt duża rolę w światowych finansach- Jim O’Neill
Były główny ekonomista Goldman Sachs, Jim O’Neill, który ukuł akronim BRIC, wezwał kraje BRICS do rozszerzenia i zakwestionowania dominacji dolara amerykańskiego. Ma to być sposób na zwalczanie destabilizujących skutków dominacji dolara dla ich polityki monetarnej.
„Dolar amerykański odgrywa zdecydowanie zbyt dominującą rolę w światowych finansach” – napisał w artykule opublikowanym w czasopiśmie Global Policy.
„Za każdym razem kiedy Zarząd Rezerwy Federalnej rozpoczynał okresy zacieśniania polityki monetarnej lub odwrotnie, luzowania, konsekwencje dla wartości dolara i efekty domina były dramatyczne”.
O’Neill postrzega dominację dolara jako obciążenie dla krajów z długiem denominowanym w dolarach.
Wahania kursów walutowych destabilizują polityka pieniężną krajów uzależnionych od USD.
Komentarze Babakova pojawiają się, gdy Indie i Rosja zacieśniają swoje więzi zarówno na froncie gospodarczym, jak i geopolitycznym. Podczas Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu odbyło się rosyjsko-indyjskie forum biznesowe. Jego celem była poprawa relacji biznesowych między narodami i ułatwienie rosyjskim firmom wejścia na rynek indyjski.
Przeczytaj także: Recesja uderzy za kilka miesięcy
Dedolaryzacja ruszyła
W rzeczywistości współpraca gospodarcza już się rozpoczęła. Dzień przed wystąpieniem Babakowa, moskiewski koncern naftowy Rosnieft podpisał umowę z Indian Oil Corporation na zwiększenie dostaw ropy naftowej do New Delhi. Igor Sechin, dyrektor generalny Rosneft Oil Company i Shrikant Madhav Vaidya, prezes Indian Oil Corporation Ltd., podpisali umowę w obecności ministra ropy naftowej i gazu ziemnego Indii Hardeep S. Puri.
Według rosyjskiego wicepremiera Aleksandra Nowaka eksport rosyjskiej ropy do Indii wzrósł prawie 22-krotnie od czasu nałożenia przez Zachód sankcji.
„Większość naszych zasobów energetycznych została skierowana do przyjaznych krajów” – cytuje słowa Novaka.
„Na przykład sprzedaż rosyjskiej ropy do Indii wzrosła co najmniej 22 razy”.
Babakov powiedział, że prace nad proponowaną walutą już trwają. Wyniki prac zostaną przedstawione bardziej formalnie na szczycie liderów BRICS, który ma się odbyć w sierpniu w RPA.
„Przejście na rozliczenia w walutach narodowych to pierwszy krok” – powiedział Babakow.
„Następnym jest zapewnienie obiegu cyfrowej lub innej formy zasadniczo nowej waluty w najbliższej przyszłości. Myślę, że na szczycie liderów BRICS zostanie ogłoszona gotowość do realizacji tego projektu. Takie prace trwają”.
Wiceprzewodniczący Dumy Państwowej zasugerował, że nowa waluta będzie wspierana przez koszyk towarów, w tym złoto i inne pierwiastki ziem rzadkich.
Pierwsze kontrakty nie rozliczane w USD
Było kilka innych niedawnych zapowiedzi, które pokazują, że de-dolaryzacja nabiera rozpędu. Na początku tego tygodnia Chiny i Arabia Saudyjska podpisały duże umowy naftowe. Można zobaczyć, jak państwowy gigant naftowy Saudi Aramco przejmuje 3,6 miliarda dolarów udziałów w Rongsheng Petrochemical Co. Ltd., aby zwiększyć swoją obecność w Chinach. Oba kraje zgodziły się również na budowę zintegrowanego kompleksu rafineryjno-petrochemicznego w północno-wschodnich Chinach.
We wtorek Szanghajska Giełda Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego ogłosiła, że zakończyła pierwszą transakcję płynnego gazu ziemnego rozliczaną w juanach między chińską National Offshore Oil Corporation a francuską firmą TotalEnergies. W ramach umowy z rąk do rąk przeszło 65 000 ton LNG importowanych z ZEA. W ten sposób Chiny próbują ustanowić renminbi jako walutę międzynarodową.
Może Cię zainteresuje: