Miały być komercyjne loty w kosmos. Jest wniosek o upadłość. Virgin Orbit Holdings bankrutem
W połowie marca firma Virgin Orbit oficjalnie poinformowała, że zawiesza swoją działalność na czas nieokreślony. Początkowo przekazano informację, że planowana jest restrukturyzacja. Jednak dla każdego był to jasny sygnał, że to tylko zapowiedź upadku lub ewentualnej sprzedaży nierentownej spółki. Właśnie spełnił się najczarniejszy scenariusz dla pracowników Virgin Orbit. Spółka Richarda Bransona złożyła we wtorek wniosek o upadłość.
Virgin Orbit
Virgin Orbit złożyła we wtorek wniosek o ochronę przed upadłością po tym, jak nie udało jej się zapewnić stabilności finansowej. Kalifornijska firma, która planowała oferowanie komercyjnych lotów w kosmos, złożyła wniosek do Sądu Upadłościowego w Dystrykcie Delaware. Spółka aktualnie chce również sprzedać swoje aktywa. Plotki o takim ruchu spółki pojawiły się po tym jak CNBC uzyskało nagranie dyrektora generalnego Virgin Orbit Dana Harta. Na nagraniu Hart, podczas spotkania zeszłotygodniowego spotkania, mówi pracownikom że firma zaprzestaje działalności. Ponadto spółka zapowiedziała również, że zwolni prawie całą siłę roboczą. We wtorkowym, oficjalnym oświadczeniu Hart powiedział: chociaż dołożyliśmy wszelkich starań, aby poprawić naszą sytuację finansową i zapewnić dodatkowe finansowanie, ostatecznie musimy zrobić to, co najlepsze dla firmy.
Zobacz też: Gospodarka USA – najnowsze dane. Czy to wciąż mocarstwo?
Co poszło nie tak?
Firma Virgin Orbit opracowała system, w ramach którego wykorzystano zmodyfikowany odrzutowiec 747 do wysyłania satelitów w kosmos, poprzez zrzucanie rakiety spod skrzydła samolotu w trakcie lotu. Ostatnia styczniowa misja firmy zakończyła się niepowodzeniem w trakcie lotu. Problemy, które pojawił się już podczas startu uniemożliwiły rakiecie dotarcie na orbitę. Ostatecznie rozbiła się w oceanie. Od 2020 roku Virgin Orbit uruchomił sześć misji, notując cztery sukcesy i dwie porażki. W 2021 roku firma rozpoczęła świadczenie usług komercyjnych i wystartowała na giełdzie. Wówczas spółka była wyceniana na prawie 4 miliardy dolarów. Ostatni oficjalny odczyt z poniedziałku pokazywał, że Virgin Orbit było wyceniane jedynie na 65 mln dolarów.
Zobacz też: