Mapa drogowa dla AI. Amerykańscy senatorowie chcą zwiększenia finansowania rządowego

Dwupartyjna grupa amerykańskich senatorów domaga się znacznego zwiększenia rządowego finansowania badań nad sztuczną inteligencją.

Generatywna sztuczna inteligencja – która może tworzyć tekst, zdjęcia i filmy w odpowiedzi na otwarte podpowiedzi – wywołuje skrajne emocje. Budzi ona wielkie nadzieje, ale i obawy, że może uczynić niektóre zawody przestarzałymi, wpłynąć na wybory i potencjalnie ubezwłasnowolnić ludzi, co może miec niewyobrażalne konsekwencje.

Co z tym AI?

Przywódca większości w Senacie Chuck Schumer, wraz z republikanami Mike’iem Roundsem i Toddem Youngiem oraz demokratą Martinem Heinrichem, opublikował mapę drogową, która opiera się na wkładzie ekspertów w celu rozwiązania drażliwych kwestii wynikających z szybkiego rozwoju sztucznej inteligencji. Senatorowie domagają się finansowania rządowego dla AI w wysokości co najmniej 32 miliardów dolarów. – Jest to czas, w którym dolary związane z tą konkretną inwestycją przyniosą dywidendy podatnikom tego kraju w dłuższej perspektywie – podkreślił Rounds. – Chiny wydają obecnie prawdopodobnie około 10 razy więcej niż my na rozwój sztucznej inteligencji. Oni się spieszą – dodał.

Senatorowie chcą finansowania międzyrządowych badań i rozwoju sztucznej inteligencji oraz nowych funduszy na rządową infrastrukturę testowania i oceny AI. W swoim stanowisku chwalą oni potencjał sztucznej inteligencji w zakresie eliminacji wyniszczających chorób, eliminacji zatorów komunikacyjnych i zapewnienia zaawansowanej, spersonalizowanej nauki dla wszystkich uczniów.

Co więcej, plan działania prawdopodobnie obejmie już zaproponowane dwupartyjne projekty ustaw dotyczące sztucznej inteligencji, takie jak ustawa o utworzeniu sztucznej inteligencji, która skupia się na utworzeniu federalnej infrastruktury do badań nad sztuczną inteligencją. Uznaje się, że przewidywane przepisy stanowią odpowiedź na rosnące obawy dotyczące wpływu sztucznej inteligencji na miejsca pracy i wynikającą z tego potrzebę szkolenia pracowników i rozwoju w zakresie nowych technologii.

Chociaż plan działania uzyskał poparcie obu stron, niektórzy obserwatorzy pozostają sceptyczni co do zdolności Kongresu do uchwalenia kompleksowych przepisów dotyczących sztucznej inteligencji w wysoce spolaryzowanym środowisku i roku wyborczym. Niemniej jednak Senacka Komisja Sądownictwa planuje dokonać przeglądu trzech ponadpartyjnych projektów ustaw dotyczących wpływu sztucznej inteligencji na wybory.

– Nie będziemy czekać na przepisy, które wystąpią do każdego aspektu sztucznej inteligencji w społeczeństwie – powiedział Schumer, dodając, że ma to konsekwencje, że Kongres uchwali jakiekolwiek przepisy do końca roku.

Obaw jest wiele

Amerykańscy urzędnicy ostrzegają, że sztuczna inteligencja może zwiększyć ryzyko stronniczości i utorować drogę do ingerencji w wyborach poprzez fałszerstwa. Obawiają się również, że sztuczne modele inteligencji mogą zostać wykorzystane do użycia broni rozszerzonej lub stosowanej cyberataków, ze szczegółowym uwzględnieniem Chin.

W środę Senacka Komisja Regulaminowa ma dyskutować, w jaki sposób zapobiec wpływowi sztucznej inteligencji na wybory. Przedmiotem dyskusji ma być m.in. zastosowanie środków, które zapobiegają zwodniczym treściom generowanym przez AI w reklamach.

Komentarze