Kryzys? Nie w piłce nożnej! Kosmiczne, rekordowe przychody klubów, Real Madryt na szczycie

Raport Deloitte Football Money League ujawnia, że 20 najbardziej dochodowych klubów piłkarskich na świecie osiągnęło w sezonie 2022/23 rekordowe przychody. W sumie zgłosili oni dochody w wysokości 10,5 miliarda euro. To oznacza wzrost o 14% w porównaniu z 9,2 miliarda euro w poprzednim sezonie. Wzrost ten był napędzany przez rekordowe przychody z dnia meczowego oraz komercyjne, odpowiednio 1,9 miliarda euro i 4,4 miliarda euro. Te drugie po raz pierwszy przewyższyły przychody z transmisji telewizyjnych.

Real Madryt ponownie na szczycie

Real Madryt powrócił na szczyt tabeli Money League, osiągając rekordowe przychody w wysokości 831 milionów euro. To stanowi wzrost o 118 milionów euro w porównaniu z poprzednim rokiem. Jest to pierwszy taki sukces klubu od sezonu 2017/18. Za Realem uplasowały się kolejno Manchester City (826 milionów euro), Paris Saint-Germain (802 miliony euro), FC Barcelona (800 milionów euro) i Manchester United (746 milionów euro).

Przychody komercyjne stały się największym źródłem dochodu dla klubów Money League po raz pierwszy od sezonu 2015/16. Oczywiście z wyłączeniem sezonu 2019/20, który był dotknięty pandemią COVID-19. Warto zauważyć, że aż 17 z 20 najlepszych klubów zgłosiło roczny wzrost przychodów komercyjnych, głównie dzięki poprawie sprzedaży detalicznej, przychodów z wydarzeń niemeczowych oraz odbudowie dochodów z tytułu sponsorowania, które ucierpiały w wyniku pandemii.

Liverpool (683 miliony euro) odnotował największy spadek w rankingu rok do roku, spadając z trzeciego na siódme miejsce z powodu słabszych wyników na boisku. Zarówno w krajowych, jak i europejskich rozgrywkach. Liverpool był jednym z zaledwie trzech klubów Money League (obok Atlético Madryt i West Ham United), które odnotowały spadek przychodów.

Zobacz także: Solana wprowadza błyskotliwą rewolucję dla deweloperów. Masa nowych możliwości!

Rozwój piłki nożnej kobiet

Średnie przychody 15 najbardziej dochodowych kobiecych klubów piłkarskich w Europie w sezonie 2022/23 wyniosły 4,3 miliona euro. To stanowi wzrost o 61% rok do roku. FC Barcelona Femení utrzymała pozycję lidera w Europie, zgłaszając przychody w wysokości 13,4 miliona euro. To piorunujący wzrost o 74% rok do roku.

Manchester United Women również utrzymał swoją drugą pozycję, z przychodami w wysokości 8 milionów euro, napędzanymi silnymi wynikami komercyjnymi. Tymczasem Real Madrid Femenino awansował na trzecie miejsce, zgłaszając przychody w wysokości 7,4 miliona euro. Oznacza to wzrost o 416% w porównaniu z poprzednim rokiem.

Może Cię również zainteresować:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx