
Krach giełdowy i recesja w USA wiszą w powietrzu. Eksperci biją na alarm i wskazują możliwą datę
W ostatnich dniach na rynkach finansowych znowu powiało optymizmem. Największe indeksy giełdowe na Wall Street notują zauważalne wzrosty notowań. Pozytywnie na nastroje giełdowe wpłynęły ostatnie doniesienia w sprawie umów handlowych między USA a innymi państwami. Szczególnie entuzjastycznie rynek zareagował na doniesienia o przełomie w relacjach między Waszyngtonem a Pekinem. Jednak pomimo ożywienia eksperci pozostają pesymistami, a niektórzy przewidują duży krach w niedalekiej przyszłość. Czy te obawy są uzasadnione?
Rynki finansowe czeka 20% krach? Eksperci pełni obaw
Kilka tygodni temu Donald Trump, po tym jak wywołał wojnę handlową niemalże z całym światem, wprowadził na rynki finansowe niepokój i obawy. Od kilku dni sytuacja nieco się stabilizuje i poprawia. Najpierw rynki pozytywnie zareagowały na wiadomość o tym, że do porozumienia handlowego doszły USA i Wielka Brytania. Z kolei w weekend nastroje wzmocniły doniesienia o przełamaniu w relacjach między Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

Jednak eksperci od pewnego czasu są niemalże zgodni — scenariusz recesji dla gospodarki USA jest nieunikniony. To powoduje, że przyszłość rynków finansowych również nie wygląda zbyt optymistycznie. Dwaj eksperci Goldman Sachs, Jan Hatzius, główny ekonomista, oraz Peter Oppenheimer, główny strateg ds. akcji globalnych, w analizie sprzed kilku dni ocenili, że w giełdy może uderzyć 20% krach i to w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy.
W piątek 9 maja wskaźnik referencyjny dla S&P 500 zamknął się na poziomie 5659. To oznacza spadek o 3,77% w ujęciu rocznym. Prognoza Oppenheimera zakłada spadek tego wskaźnika o 18,71% w stosunku do ostatniego zamknięcia indeksu S&P 500. Jeśli ten scenariusz się spełnił, to wspomniany indeks spadnie do około 4600 punktów.
Analitycy ostrzegają również, że obecne ożywienie może być tylko chwilowe. Sam Stovall, główny strateg inwestycyjny w CFRA, powiedział: „Musimy zdać sobie sprawę, że niepewność nie została całkowicie usunięta. Możemy odetchnąć z ulgą, ponieważ mamy teraz kolejny 90-dniowy okres przerwy”.
Recesja to scenariusz nieunikniony?
Większość ekspertów, ale i amerykańskich przedsiębiorców, jest przekonana, że recesja jest scenariuszem nieuniknionym. Nawet w przypadku, gdy USA osiągną ostateczne porozumienie handlowe z Chinami.
Z niedawnych badań Deutsche Bank wynika, że USA mają 43% szans na to, że gospodarka państwa pójdzie w kierunku recesji. Kilka tygodni temu Jamie Dimon, CEO JP Morgan, stwierdził, że recesja, to „najlepszy scenariusz”, jaki może spotkać gospodarkę USA.
Ponadto CNBC zaprezentowała kilka dni temu wyniki swojego kwartalnego badania CNBC|SurveyMonkey Small Business Survey. Wyniki badania ujawniły, że 70% ankietowanych ocenia stan amerykańskiej gospodarki jako średni lub słaby. Jedynie 30% ocenia, że gospodarka USA jest w dobrym lub doskonałym stanie.