Kolejny bank na skraju upadku? Eksperci: będzie gorzej niż w 2008 roku

System finansowy w Stanach Zjednoczonych jest wstrząśnięty upadkiem Silicon Valley Bank (SBV) i zamknięciem Silvergate Bank. Wszystko wydarzyło się w ciągu zaledwie czterdziestu ośmiu godzin. Sytuacja gospodarcza została ewidentnie zachwiana. Niektórzy eksperci są jednak zgodni, że kolejne tąpnięcia na rynku są prawdopodobnie kwestią czasu.

Kiyosaki: upadnie kolejny duży bank

Odważny w swoich tezach jest szczególnie Robert Kiyosaki. W Polsce głównie znany jako autor popularnej książki „Bogaty ojciec, biedny ojciec”, która sprzedała się w liczbie kilkudziesięciu milionów egzemplarzy. Inwestor ostrzegł, że jego zdaniem kwestią czasu jest, kiedy upadnie kolejny bank. To z kolei pozytywnie wpłynie na ceny metali szlachetnych.

– Dwa duże banki upadły, kolejny jest w kolejce. Kupuj prawdziwe złote i srebrne monety, odpuść ETF-y. W 2008 roku przewidywałem upadek Lehmana kilka dni wcześniej w wywiadzie dla CNN – napisał na swoim Twitterze.

Wcześniej Kiyosaki przewidywał globalne załamanie gospodarcze na większą skalę, zauważając, że panika w sektorze bankowym może przyśpieszyć w dobie kryzysu. Jego ostrzeżenia zbiegają się z gęstniejącym powietrzem wokół kolejnego banku inwestycyjnego przyjaznego kryptowalutom – Credit Suisse.

Ostatnio szwajcarski bank opóźnił publikację rocznego raportu, po tym, jak Komisja Papierów Wartościowych wezwała go do ujawnienia sprawozdań z przepływów pieniężnych za 2019 i 2020 rok. Pokłosiem był fakt, że 10 marca akcje banku wybiły nowe historyczne minimum.

Może Cię również zainteresować: Iran wróci do gry? Odkryli drugie na świecie złoża „białego złota”

„Będzie gorzej niż w 2008 roku”

Kiyosaki nie jest odosobniony w swoich tezach. Amerykański ekonomista i znany kryptosceptyk – Peter Schiff – stwierdził, że amerykański system bankowy jest „bliski znacznie większego załamania niż w 2008 roku”.

– Banki oferują długoterminowe papiery wartościowe o wyjątkowo niskich stopach procentowych. Nie mogą konkurować z krótkoterminowymi obligacjami skarbowymi. Masowe wycofywanie środków przez deponentów, którzy będą poszukiwali wyższych zysków, spowoduje falę upadków banków – powiedział Schiff.

Obawy rodzące się wokół sektora bankowego zostały wywołane przede wszystkim zamknięciem Silvergate Bank i upadkiem Silicon Valley Bank. Był to szesnasty co do wielkości pożyczkodawca w Stanach Zjednoczonych. W konsekwencji gotówka odpłynęła z sektora kryptowalut, a Bitcoin spadł do minimów obserwowanych podczas ubiegłorocznej bessy.

Zobacz także:

Komentarze