Kalendarz ekonomiczny: Powell będzie zeznawał przed Kongresem. Co czeka rynki?

Nadchodzący tydzień na rynkach finansowych będzie mijał pod znakiem przemówienia Jereome’a Powella, szefa Fed przed amerykańskim Kongresem. Będzie to cykliczne, organizowane co pół roku zeznanie dot. bieżącej kondycji gospodarki USA i prognoz. Powell odpowie też na szereg pytań polityków. Rynki uważnie będą słuchać komentarzy w cieniu decyzji z zeszłego tygodnia i opublikowanego w piątek raportu Fed. Poznamy też istotne dane z rynku nieruchomości USA, kluczowe indeksy przemysłowe z największych gospodarek oraz komplet danych koniunkturalnych z Polski. Co więcej, rynek zwróci uwagę także na sektor finansowy ponieważ dane z amerykańskich banków nie zachwyciły.

  • Depozyty bankowe w USA spadły o 79,2 mld USD (tydzień skończony 7 czerwca)
  • Kredyty i leasingi bankowe w USA spadły o 49.3 mld USD (tydzień skończony 7 czerwca)
  • Depozyty bankowe w USA spadły do 17,203 bln USD z 17,282 bln USD

Kluczowy dla rynków wydaje się czwartek, gdy decyzje podejmie Bank Anglii, Bank Szwajcarii a inwestorzy będą zapoznawać się z kolejnym 'rozdziałem’ stanowiska Powella w Kongresie. Istotny z punktu widzenia prognoz makro może być aktualizowany indeks Conference Board. Piątek dostarczy z kolei więcej zmienności na samym Wall Street z uwagi na indeksy PMI usług i przemysłu z USA. Tydzień ten będzie mijał w otoczeniu 'recesyjnych obaw’, a inwestorzy w czwartek zwrócą uwagę na sytuację w odczycie 'claimsów’. Nagły skok wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w USA nie jest będzie mile widziany na giełdach. Problemy rynku pracy oznacają bowiem niższą szansę na 'miękkie lądowanie’. Chiny pozostaną wyciszone – brak istotnych publikacji makro z 'Państwa Środka’.

Kalendarium

  • Poniedziałek: Amerykańskie giełdy zamknięte (święto narodowe), Inflacja PPI z Kanady, Indeks nieruchomości wg. NAHB (USA)
  • Wtorek: Giełda w USA wciąż zamknięta z uwagi na święto, Protokół Banku Austarlii, Dane przemysłowe z Japonii, Inflacja producencka w Niemczech, Dane z rynku nieruchomości USA (pozwolnie i rozpoczęte budowy domów), Decyzja ws. stóp procentowych Banku Węgier
  • Środa: Decyzja ws. stóp procentowych Banku Czech, komplet danych o inflacji w Wielkiej Brytanii, Dane z polskiego przemysłu i rynku pracy (zatrudnienie, płace), ceny produkcji budowlano-montażowej, przemówienie prezesa Bundesbanku i członka EBC – Joachima Nagela, Wnioski o kredyt hipoteczny w USA i przemówienei Goolsbee’a z Fed, Sprzedaż detaliczna z Kanady, Półroczne zeznanie Powella przed Kongresem USA
  • Czwartek: Chińskie gieły zamknięte (święto narodowe), Decyzja Banku Szwajcarii (SNB) ws. stóp procentowych, Wskaźnik dobrobytu w Polsce (BIEC) oraz sprzedaż detaliczna i wskaźniki koniunktury, Decyzja Banku Anglii i przemówienie szefa BoE, Bailey’sa, Stopy pożyczkowe z Turcji, kolejne przemówienie Nagela z EBC, Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w USA i ciąg dalszy raportu Powella przed Kongresem, Indeks wskaźników gospodarczych wg. Conference Board, regionalny indeks przemysłu Kansas City Fed oraz sprzedaż nieruchomości na rynku wtórnym w USA
  • PiątekPrzemysłowe indeksy z Australii, dane o inflacji w Japonii, Sprzedaż detaliczna z Wielkiej Brytanii, indeksy przemysłowe strefy euro, Niemiec i Wielkiej Brytanii, indeksy PMI przemysłu i usług z USA

Jak rynki spojrzą na dane?

Ponieważ rynki boją się obecnie jak ognia pogorszenia danych makro – każdy odczyt traktowany jest jako zły, gdy naprawdę taki jest. Jest to przeciwieństwo tego co widzieliśmy jeszcze kilka miesięcy temu. Wówczas słabe dane były dla rynków dobre -teraz tak nie jest. Każde pogorszenie sytuacji makro będzie przez Wall Street odbierane bardzo negatywnie ponieważ Fed nie zamierza kończyć cyklu. Mało tego, choć piątkowy raport podkreślił, że w sektorze finansowym i bankach widoczny jest stres, przedstawiciele Rezerwy Federalnej nie zamierzają na dobre ściągnąć stopy z pedału gazu.

Przemówienie Powella w Kongresie będzie tym bardziej istotne ponieważ jak wiadomo politycznej władzy nie na rękę jest jastrzębia poza Fed. Pytania Kongresmenów mogą rzucić więcej światła na relację Fed – Kongres USA. Traderzy śledzący uważnie sytuację na rynku pracy w Stanach będą obserwować czwartkowe claimsy. Oraz piątkowe dane z przemysłu i usług. Rynek pracy w USA jest kluczowy dla Fed. Od strony Banku Anglii kolejna podwyżka stóp jest niemal przesądzona.

Wydaje się, że wobec szerszego dezinflacyjnego trendu w Polsce dane makro mogą okazać się poniżej oczekiwań. Szczególnie w przypadku sprzedaży detalicznej, która sezonowo słabsza jest latem. Dane te jednak nie mają szans wpłynąć na ogólną pozę RPP w najbliższych miesiącach. Co więcej, gospodarka Polski wygląda na bardzo silną w relacji do 'zachodnich sąsiadów’ . Mile widziane przez inwestorów powinny być dane zgodne z oczekiwaniami lub minimalnie od nich słabsze.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze