Kalendarz ekonomiczny: Nieoczekiwany światowy wzrost gospodarczy! Co z tą recesją?

Od wielu miesięcy rynki widzą w recesji istotny czynnik ryzyka. Czy naprawdę powinny? W tym tygodniu poznamy szereg kluczowych odczytów z przemysłowych indeksów PMI z USA, Europy i Chin. Tydzień zwieńczy odczyt kluczowych danych z rynku pracy USA – Non-farm Payrolls (NFP). Według danych z kwietnia, globalna ekspansja gospodarcza przyspieszyła na początku drugiego kwartału. Przede wszystkim dzięki szybszemu wzrostowi działalności w usługach choć produkcja i przemysł zostały wyraźnie w tyle. Co za tym idzie także od strony inflacji ostatnie odczyty także się różniły. Mocne, proinflacyjne usługi i spadek wzrostów cen w przemyśle.

Od strony presji cenowej kluczowe pytanie brzmi – jak długo trwać będzie 'mocny sektor usług’? Choć zarówno działalność produkcyjna, jak i usługowa rosły w szybszym tempie, różnica między tempami ekspansji zwiększyła się już drugi miesiąc z rzędu. Mimo mniejszych problemów od strony globalnych łańcuchów dostaw, brak wzrostu popytu w przemyśle pozostaje niepokojący. Zwłaszcza jeśli gwałtowny wzrost popytu na usługi osłabnie w nadchodzących miesiącach.

Oto indeks IFO, odzwierciedlający klimat biznesowy w Niemczech. Rynek dostarcza mieszanych danych. Możliwe, że recesja będzie ale nie wszędzie i nie wsżędzie tak samo głęboka.

Recesja której nie będzie?

Pośrednio sytuacja mocnych usług i słabszego przemysłu wynika z sezonowości (branża turystyczna) i zwiększonego popytu na niektóre usługi konsumenckie. Wzrost w usługach jest np. mocno widoczny w Azji, po zniesieniu środków przeciwdziałających pandemii COVID-19 w Chinach. Pośrednio napędza go też pierwszy rok nieograniczonych podróży po świecie. Pierwszy od czasu pandemii. Jednocześnie globalna produkcja sektora wytwórczego trzeci miesiąc z rzędu wzrosła tylko nieznacznie a przemysłowe dane makro pokazywały słabość.. Nowe zamówienia na towary spadały choć ostatnie dane z USA za maj wykazały wzrost). Wciąż mamy więc mnóstwo gryzących się ze sobą danych – nie wynika z nich by recesja:

  • już trwała
  • była przesądzona
  • lub niemożliwa do uniknięcia

Największym optymistą w tym zakresie jest szef Fed, Jerome Powell. Za każdym razem podkreśla, że rynek pracy jest mocny (to pozwala inflacji zakorzeniać się w usługach). To odróżnia obecną sytuację od innych 'przedrecesyjnych’ okresów gospodarczych. Istotnie – jest to czynnik, który może diametralnie zmienić cały cykl gospodarczy. Jeśli uznamy, że rynek pracy pozostanie mocny dłużej, niż Rezerwa Federalna będzie kontynuowała cykl.

Źródło: S&P Global, JP Morgan

Globalny indeks produkcji J.P.Morgan opracowywany przez analityków S&P Global wyniósł w kwietniu 54,2 wobec odczytu 53,4 w marcu. Oznacza to trzecią z rzędu miesięczną ekspansję globalnej gospodarki. To oznacza najszybsze tempo od grudnia 2021 roku. Najnowszy odczyt wskazuje, że globalny PKB wzrósł w ujęciu kwartalnym oraz w ujęciu rocznym o blisko 4%. Recesja nie wydaje się więc przesądzona. Być może Powell z Fed ma rację optymistycznie wierząc, że Stanom Zjednoczonym uda się jej uniknąć?

Kalendarium

  • Poniedziałek: Brak ważnych odczytów 
  • Wtorek: Sprzedaż detaliczna i inflacja z Hiszpanii, PKB Szwajcarii, Indeks nastrojów i podaż pieniądza M3 w strefie euro, Indeks S&P Case/Schiller dla największych metropolii USA oraz odczyt cen rynku nieruchomości FHFA, Indeks konsumencki Conference Board – także z USA, przemówienie Barkina z Rezerwy Federalnej oraz przemysłowy odczyt regionalnego indeksu Dallas Fed
  • Środa: Produkcja przemysłowa w Japonii, Indeks przemysłu PMI dla Chin (CFLPL), Sprzedaż detaliczna w Szwajcarii, Inflacja oraz PKB Francji, Wskaźnik rynku pracy w Polsce wg. BIEC, Inflacja i PKB Polski, Inflacja i PKB Niemiec, PKB Kanady, Przemówienia Bowman, Collins, Jefferson i Harker z Fed, regionalny indeks Chicago PMI z USA, Beige Book Fed
  • Czwartek: Przemysłowy indeks PMI Chin oraz Indii, Przemysłowa PMI Polski, Szwajcarii, Norwegii, Hiszpanii, Włoch, Francji, Niemiec oraz całej strefu euro, Inflacja i stopa bezrobocia w strefie euro, wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w USA (claimsy), raport ADP z rynki pracy – także z USA, przemysłowe indeksy PMI i ISM z USA, kolejne przemówienie Harkera z Fed
  • Piątek: Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA (NFP)

Podsumowanie

Kluczowe w tym tygodniu będą odczyty przemysłowych indeksów PMI Chin (rynki przekonują się, że momentum gospodarcze Chin osłabło) oraz oczywiście USA. Najważniejsze dane od strony rynku pracy pojawią się w piątek – NFP z USA. Choć czwartkowy raport ADP z sektora prywatnego może rzucić nieco więcej światła na finalny odczyt zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Z perspektywy inwestorów w Polsce bardzo ważne będą odczyty krajowego PKB, który wypadł ostatnio zaskakująco mocno oraz inflacji. Dalszemu spadkowi presji cenowej mogą sprzyjać czynniki sezonowe oraz roczna zmiana cen paliw, która w skali r/r powinna przyczynić się do złagodzenia odczytów inflacyjnych. Ostatnie publiczne wypowiedzi prof. Glapińskiego, prezesa NBP otworzyły pewną 'gołębią’ furtkę do obniżek stóp w końcówce roku. Jeśli PKB kraju okaże się mocne, a inflacja spadnie – polska giełda może pozytywnie przyjąć dane.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze