Kalendarz ekonomiczny: Kryzys gospodarczy zapuka do Polski? Rynki czekają na dane z Europy
Ostatnie tygodnie dla Giełdy Papierów Wartościowych nie są łaskawe, a słabe odczyty z kraju mogą osłabić nastroje przy Książęcej. Inwestorzy z niecierpliwością czekają na zbliżające się dane z Polski, która do niedawna był jedną z nielicznych 'zielonych wysp’ Starego Kontynentu. Globalnie jednak najbliższe dni nie przyniosą odczytów, po których rynki musiałyby wziąć głęboki oddech.
Uwaga skoncentruje się przede wszystkim na protokole z ostatniego posiedzenia Fedu, oraz odczytach ze strefy euro i Japonii. Wśród danych z USA poznamy kolejne indeksy regionalne, finalne PKB za III kwartał i sentymenty konsumentów wg. badań Conference Board. Zatem, choć fajerwerków nie będzie – jest na co czekać. Indeksy giełdowe po obu stronach Atlantyku bliskie są historycznych maksimów, choć pewna część wzrostów po wygranej Trumpa została już skorygowana. Czeka nas rajd św. Mikołaja?
Ostatnie odczyty z gospodarki amerykańskiej wskazują na bardzo solidny wzrost gospodarki. Zwłaszcza w sektorze usług. W strefie euro? Przeciwnie, kryzys wydaje się pogłębiać, a recepty (poza obniżkami stóp w EBC) nie widać. Efektem jest utrwalona przecena na eurodolarze i odwrót z europejskich, do amerykańskich aktywów. Czy tydzień złamie tą dynamikę, a może ją przyspieszy? Z pewnością mocniejszy spadek inflacji w Europie mógłby prowadzić do szybszego testu okolic 1:1 czyli tzw. 'parytetu’. Pozostaje czekać.
Kalendarz (25.11 – 30.11)
Nowy tydzień nie przyniesie kluczowych odczytów makro z największych gospodarek świata. Najważniejszymi odczytami będą sentymenty Amerykanów wg. badania Conference Board (oczekiwana poprawa ze 108 do 111) oraz dane inflacyjne ze strefy euro i największych gospodarek Europy m.in, Niemiec (czwartek) i Francji (piątek). Uwagę rynków przyciągną również zestaw danych z Japonii, który poznamy w piątkowy poranek. Dla krajowych inwestorów najważniejsze będą poniedziałek i wtorek, choć i kolejne dni przyniosą następne odczyty m.in. stopy bezrobocia i wskaźników BIEC.
Poniedziałek
- Zatrudnienie i wynagrodzenia (prognoza 10% wzrost r/r płac)
- Produkcja przemysłowa i ceny sprzedanej produkcji przemysłowej w Polsce
- Indeks nastrojów biznesowych Ifo w Niemczech
- Regionalny indeks Fed z regionu Dallas
- Przemówienie Joachima Nagela, przewodniczącego Bundesbanku
Wtorek
- Sprzedaż detaliczna w Polsce za październik (prognozowany spadek o -2% r/r wobec -2.2% we wrześniu)
- Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii
- Indeks zaufania konsumentów w USA wg. badania Conference Board
- Regionalny indeks Fed z regionu Richmond
- Sprzedaż domów w USA i ceny amerykańskich nieruchomości (FHFA oraz Case / Schiller)
Środa
- Stopa bezrobocia w Polsce
- PKB USA (finalne dane za III kwartał roku) oraz wydatki i dochody Amerykanów oraz wnioski o kredyt i zamówienia na dobra trwałe
- Minutki z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej (październikowego)
Czwartek
- Wstępne dane o inflacji CPI z Niemiec i Hiszpanii za listopad
- Indeksy nastrojów konsumencko-biznesowo-inwestycyjnych w strefie euro
Piątek
- Inflacja CPI z Tokio oraz sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa w Japonii
- PKB Szwajcarii za III kwartał oraz indeks KOF
- Wskaźniki wyprzedające zatrudnienia i koniunktury gospodarczej BIEC z Polski
- Wstępna inflacja CPI ze strefy euro i Francji za listopad
- Finalny odczyt PKB Kanady za III kwartał
- Regionalny indeks Fed z regionu Chicago