Jaki los czeka dyrektora generalnego jednego z upadłych banków? Duże zaskoczenie

Marzec bieżącego roku w branży bankowej to przede wszystkim bolesne upadki kilku banków regionalnych w USA. Jak już wiem to był tylko początek czarnej serii, którą kontynuował First Republic, i której kontynuację prawdopodobnie przyjdzie nam jeszcze oglądać. Europa póki co ucierpiała nieco mniej, bo do tej pory paniki w sektorze bankowym nie wytrzymał tylko Credit Suisse. Szwajcarski bank został przejęty przez UBS, który właśnie przekazał, jaki los czeka dyrektora generalnego przejętego podmiotu.

UBS mówi o tym jaki los czeka Ulricha Koernera

Choć ostatnie głośne upadki banków to przede wszystkim wynik masowego odpływu depozytów i paniki bankowej, to jednak trudno zwalać całą winę na ten jeden czynnik. Po części odpowiedzialność za sytuacją ponoszą też zarządy banków, które nie uczyniły ich wystarczająco odpornymi na kryzysy, jakie aktualnie niszczą sektor bankowy. Niektórzy „bohaterowi” ostatnich upadków zostali wykupieni przez inne większe instytucje bankowe. Tak było w przypadku First Republic, które przejął JPMorgan oraz Credit Suisse wchłoniętego przez UBS. Mogłoby się wydawać, że jednym z pierwszych ruchów jakie, wykona nowy właściciel, to pozbycie się starej załogi, która odpowiada katastrofę. UBS jednak zaskoczył i przekazał szokującą informację. Ulrich Koerner były dyrektor generalny Credit Suisse ma zostać członkiem zarządu nowego podmiotu, powstałego wyniku połączenia UBS i Credit Suisse. Ma to nastąpić niezwłocznie po formalnym zakończeniu kontrowersyjnej akcji przejęcia upadłego banku przez UBS.

Zobacz też: Chwilowe odbicie nie powinno uśpić naszej czujności. Sytuacja wciąż jest niebezpieczna

Jaką role będzie pełnił Koerner w zarządzie UBS?

UBS potwierdził, że początkowo będzie zarządzał dwiema oddzielnymi spółkami po zamknięciu transakcji, przy czym każda instytucja będzie nadal prowadzić własne spółki zależne i oddziały. Jednocześnie zarząd UBS będą ponosić ogólną odpowiedzialność za skonsolidowaną grupę. Koerner przejął upadający Credit Suisse w lipcu 2022 r. Wówczas rozpoczął strategiczną przebudowę podmiotu, mającą na celu odwrócenie chronicznych niepowodzeń banku w zakresie generowania strat i zarządzania ryzykiem. Choć ostatecznie akcja ta zakończyła się fiaskiem, to UBS widzi w nim potencjał. Bank UBS oficjalnie oświadczył, że Koerner dzięki znajomości obu organizacji będzie odpowiedzialny za zapewnienie ciągłości operacyjnej Credit Suisse i skupienie się na kliencie, jednocześnie wspierając proces integracji.

Może Cię zainteresować:

Komentarze