Izrael w epicentrum konfliktu: Alarm dla światowej gospodarki. Odczujemy to wszyscy?

Eksperci z Bloomberg ostrzegają, że narastający konflikt zbrojny, w który uwikłani są Izrael i Hamas może spowodować globalną recesję, jeśli jego skala będzie się zwiększać.

Sytuacja na Bliskim Wschodzie wpływa na gospodarkę światową

Z trzech głównych ekonomistów, którzy wypowiadali się na ten temat, Ziad Daoud, ekonomista ds. rynków wschodzących w Bloomberg, wskazuje, że konflikt może destabilizować gospodarkę światową. Zwłaszcza jeśli wciągnie inne państwa. Ekonomiści podkreślili, że „ryzyko jest realne”. Możliwy jest scenariusz, w którym eskalacja doprowadzi Izrael do bezpośredniej konfrontacji z Iranem, będącym sojusznikiem Hamasu. Organizacji uznawanej za terrorystyczną przez USA i Unię Europejską.

Według ekspertów z Bloomberg, w takim przypadku ceny ropy mogą wzrosnąć nawet do 150 dolarów za baryłkę. Globalny wzrost gospodarczy może z kolei spaść do 1,7%. Oznacza to recesję, która mogłaby obniżyć światowy PKB o około bilion dolarów.

Należy również zwrócić uwagę na obecny stan światowej gospodarki. Ten jest jeszcze niestabilny po skutkach inflacyjnych wywołanych inwazją Rosji na Ukrainę w poprzednim roku. Kolejny konflikt w regionie bogatym w energię mógłby spowodować następny skok inflacji. Wpłynęłoby to na sytuację w krajach arabskich, a także na wybory prezydenckie w USA. Tam opinie wyborców często są związane z cenami benzyny.

Zobacz także: W siedzibie Ripple wznoszą toasty. Wygrali batalię ze Stanami Zjednoczonymi!

Izrael kontra Hamas: różne scenariusze i ich konsekwencje

Bloomberg przedstawił trzy różne scenariusze rozwoju wypadków. Pierwszy zakłada lokalny konflikt ograniczony do Strefy Gazy i Izraela. Drugi scenariusz przewiduje rozszerzenie konfliktu na sąsiednie kraje, takie jak Liban i Syria, przekształcając go w „wojnę zastępczą” pomiędzy Izraelem a Iranem. Ostateczny scenariusz to bezpośrednia wojna między Izraelem a Iranem, co, choć jest mało prawdopodobne, mogłoby wywołać globalną recesję.

Może Cię również zainteresować:

Komentarze