Idziemy na dno? Fitch obniżył prognozy PKB dla Polski

Agencja Fitch obniżyła swoje prognozy dotyczące polskiego PKB na 2023 rok z 0,7 proc. do 0,4 proc. oraz na 2024 rok z 2,8 proc. do 2,5 proc.

W najnowszym raporcie agencja przewiduje kontynuację obniżania stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, nawet do 5,0 procent na koniec przyszłego roku.

Fitch zapowiada spadki

„Spodziewamy się, że gospodarka Polski urośnie o 0,4 proc. rok do roku w tym roku, niżej niż 0,7 proc. wg prognoz z czerwca. Odbudowa konsumpcji prywatnej, po spadku inflacji, powinna wspierać stopniowe odbicie aktywności w końcówce 2023 r. i w 2024 r. Akcja kredytowa dla firm gwałtownie spowalnia, co jest wiedzione spadkami kredytów inwestycyjnych i obrotowych” – czytamy w raporcie.

Ekonomiści agencji prognozują spadek wskaźnika CPI (wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych) w Polsce do 8 proc. na koniec bieżącego roku, 5,0 proc. na koniec 2024 roku i 4,0 proc. na koniec 2025 roku. Ich zdaiem stopy procentowe mogą obniżyć się do końca roku o kolejne 50 punktów bazowych, osiągając poziom 5,50 proc. dla stopy referencyjnej. W 2024 roku i 2025 roku agencja przewiduje obniżki o 50 pb. rocznie, aż do poziomu 5,0 proc. i 4,50 proc. na koniec tego okresu.

„NBP sygnalizował, że może obniżyć stopy procentowe, gdy inflacja spadnie na jednocyfrowe poziomy, ale potem zaskoczył rynki finansowe dużą 75-punktową obniżką na początku września, gdy inflacja (odczyt za sierpień) nadal przekraczała 10 proc. Taki ruch sugeruje większą pewność banku centralnego co do przebiegu ścieżki inflacji i większe obawy o perspektywy wzrostu” – ocenia agencja.

Dodajmy jeszcze, że w wyniku silnego osłabienia złotego w reakcji na znaczącą obniżkę stóp procentowych we wrześniu, Fitch dokonał także rewizji prognozy kursu dolara na koniec 2023 roku, podnosząc go z 4,30 do 4,50 złotych.

Zobacz też: Równia pochyła. Moody’s określił perspektywę chińskiego sektora nieruchomości jako…

Prognozy Commerzbanku dla złotego

Inne interesujące prognozy na dotyczące relacji między złotym a euro przedstawił Commerzbank, drugi pod względem wielkości bank w Niemczech. Z analiz bankowych ekspertów wynika, że złoty powinien zyskać na wartości w 2023 roku w reakcji na wzmacniające się euro. „Prognozujemy, że euro będzie nadal zyskiwać na wartości przez resztę 2023 r., lecz w 2024 r. ponownie osłabnie. Kurs euro do złotego spadnie do około 4,65 do końca 2023 r., wraz ze spadkiem inflacji na świecie” – tłumaczy Commerzbank.

Może Cię zainteresować:

Komentarze