H&M pod presją opinii publicznej bada przypadki nadużyć w swoich fabrykach
Drugi co do wielkości detalista odzieżowy na świecie, firma H&M, bada 20 domniemanych przypadków nadużyć pracowniczych, do których miało dojść w fabrykach w Mjanmie (dawnej Birmie).
Brytyjska organizacja pozarządowa Business and Human Rights Resource Centre (BHRRC) przeanalizowała 156 przypadków domniemanego wykorzystywania pracowników w fabrykach odzieżowych w Mjanmie w okresie od lutego 2022 r. do lutego 2023 r. Najczęściej pracownicy fabryk skarżyli się na bezpodstawne obniżanie wynagrodzeń, kradzież płac, niesprawiedliwe zwolnienia, nieludzkie stawki pracy i przymusowe nadgodziny.
H&M „jest zaniepokojony”
„Wszystkie przypadki poruszone w raporcie BHRRC są monitorowane i w razie potrzeby naprawiane przez nasz lokalny zespół w terenie oraz w ścisłej współpracy z odpowiednimi interesariuszami (…) „Jesteśmy głęboko zaniepokojeni ostatnimi wydarzeniami w Mjanmie i widzimy coraz większe wyzwania związane z prowadzeniem naszej działalności zgodnie z naszymi standardami i wymaganiami” – czytamy w komunikacie H&M.
BHRRC śledzi zarzuty dotyczące łamania praw pracowniczych w fabrykach odzieżowych w Mjanmie od czasu przejęcia władzy w tym kraju przez juntę wojskową. Dotychczas podmiot odnotował 124 przypadki nadużyć mających miejsce w różnych obiektach.
Wydarzenia w fabrykach produkujących ubrania dla marki H&M miały miejsce zaledwie kilka tygodni po tym, jak największy rywal przedsiębiorstwa – hiszpański holding Inditex, który jest właścicielem marki Zara – poinformował, że nie zamierza dłużej dokonywać zakupu towarów w Mjanmie. Decyzja ta została podjęta po tym jak w zeszłym roku firmy Primark i Marks & Spencer ogłosiły plany wycofania się z tamtejszego rynku, co według niektórych osób możeznacznie pogorszyć sytuację pracowników przemysłu odzieżowego.
To jednak nie koniec, bowiem hiszpański detalista odzieżowy Tendam również planuje zaprzestać zaopatrywania się w towary w Mjanmie. „Mamy plan opuszczenia kraju, ale nie został on jeszcze ogłoszony” – napisali przedstawiciele firmy Tendam.
Zobacz też: Zapaść rosyjskiej waluty. Jeden dolar to już tylko 100 rubli!
UE: „Zostańcie w Mjanmie”
Stanowisko Uniii Europejskiej jest takie, że firmy powinny nadal zaopatrywać się w Mjanmie, gdzie przemysł odzieżowy jest kluczowym pracodawcą, z ponad 500 fabrykami produkującymi odzież i obuwie dla dużych marek. – Angażując się jako firma w dyskusje z lokalnymi grupami praw pracowniczych i związkami zawodowymi na temat płac i warunków pracy, możecie mieć wpływ (na warunki, w jakich ci ludzie żyją i pracują – przyp. red.) – powiedziała Karina Ufert, dyrektor generalna Europejskiej Izby Handlowej w Mjanmie.
Może Cię zainteresować: