Rosja | Gospodarka słabnie na skutek lockdownu

1 205

PKB Rosji w kwietniu spadł o 12%, zaś cała gospodarka skurczyła się o 1,9% w ciągu czterech miesięcy – takie dane przedstawia ostatnio opublikowany raport rosyjskiego Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego. Te liczby są skutkiem narodowej kwarantanny wprowadzonej jako odpowiedź na pandemię koronawirusa.

Na czym polega rosyjska narodowa kwarantanna?

Tutaj metodologia jest podobna, jak w przypadku Polski. Zamknięte zostały szkoły, instytucje kultury, ośrodki sportowe, jednym słowem wszelkie miejsca publiczne. Obowiązuje nakaz noszenia maseczek, zakaz zgromadzeń i generalny lockdown. Największa różnica była w egzekwowaniu przepisów sanitarnych. Za złamanie przepisów groziło w przeliczeniu 105 tysięcy złotych kary (2 mln rubli), a w przypadku zarażenia innych nawet 7 lat łagru! Obecnie Rosja powoli wyłącza ograniczenia. Jak to wpłynęło na gospodarkę?

Spadki PKB w wybranych sektorach

Sektory, które najbardziej ucierpiały to przede wszystkim gospodarka komunalna – 37,9%, nowe auta – 72,4%, handel – 23,4%, żywność – 9,3%, przemysł – 6,6%, transport towarowy – 6%. Najmniej poszkodowane jest budownictwo – 2,3%. Bank Rosji przewiduje spadki PKB za 2020 rok nawet do 6%!

Dane epidemiologiczne

W Rosji jest obecnie 387 623 potwierdzonych przypadków, zmarło 4 374 osób, wyzdrowiało 159 257 osób. Pytanie, na ile te dane pokrywają się z rzeczywistością, jednak bazując na wykresie można przyjąć, że największy pik już za nimi. Najwyższa liczba zakażeń – 11,7 tysiąca miała miejsca 11 maja. Niestety, wykładnicza charakterystyka tego wirusa nie pozwala na optymizm. Liczby te mogą się zmienić się na gorsze jeszcze niejednokrotnie.

Zapraszam do komentowania.

źródło: https://linkd.pl/uka4

Komentarze