Prezes Fed twierdzi, że gospodarka USA ma się dobrze | Hipokryzja czy kłamstwo?

1 206

COVID-19 szaleje w USA, gdzie potwierdzono już 85 tys. przypadków. W minionym tygodniu ilość osób ubiegających się o zasiłki dla bezrobotnych wystrzeliła do prawie 3.3 milionów. Co na to Jerome Powel Prezes Fed? Twierdzi, że z gospodarką nie dzieje się nic złego a bankom centralnym nie zabraknie amunicji w walce kredytowej i pompowaniu bilionów USD do gospodarki.

Prezes Fed przemawia

Gościem wczorajszego wydania programu informacyjnego amerykańskiej stacji NBC ”Today show”, był sam prezes Rezerwy Federalnej – Jerome Powell. Prezes Fed był głównie pytany o to, w jaki sposób wirus COVID-19 wpłynie na stan amerykańskiej gospodarki, która wydaje się nie być przygotowana na tak niespodziewaną sytuację. Czego można by się spodziewać po wypowiedziach Prezesa Fed w tak dramatycznej dla gospodarki sytuacji jak pandemia koronawirusa? Zaniepokojenia? Przerażenia? Strachu? Obaw o stan gospodarki?

Skądże znowu! Prezes twierdzi, że gospodarka ma się dobrze, stymulacja finansowa uspokoi sytuację i w zasadzie nie ma się czego obawiać:

Fed nadal ma sporo miejsca do podjęcia większych działań. Na koniec dnia to wszystko może zakończyć się w pozytywny sposób. Fundamentalnie nasza gospodarka stoi na mocnych fundamentach. Nic się z nią nie dzieje. Chociaż nie jest wykluczone, że możemy być już w recesji.

To jest bardzo wyjątkowa sytuacja. Ludzie są zmuszeni, aby zamknąć swoje biznesy i pracować z domu. W pewnym momencie opanujemy rozprzestrzenianie się wirusa, a zaufanie wróci do gospodarki.

Jesteśmy w stałym kontakcie z ekspertami do spraw wirusów. Zakładam, że gospodarka wróci na swoje dobre tory w drugiej połowie 2020 roku. Nie jesteśmy ekspertami w pandemii. Wolimy słuchać ekspertów. Doktor Fauci stwierdził, że to COVID-19 sam wyznaczy ramy czasowe pandemii. Pierwszym zadaniem gospodarki jest opanowanie wirusa a następnie powrót na ścieżkę wzrostu.

Nie wypisujemy pustych czeków dla gospodarki USA. Fed będzie pożyczał agresywnie. Będziemy gotowi pożyczyć każdemu, kto będzie tego potrzebował. Kroki przez nas powzięte zapewniają płynność i stabilność finansową gospodarki. Nasze działania nie wpłyną negatywnie na gospodarkę. Mamy mnóstwo amunicji i jesteśmy gotowi do udzielania ogromnych kredytów.

Twitter

COVID-19 w USA

Po przytoczeniu wypowiedzi Prezesa Fed warto wspomnieć, że sytuacja z koronawirusem w stanach jest tragiczna. USA to już obecnie kraj z największą liczbą zarażonych na świecie, ponad 85 tys. ludzi.

Worldometers

Poniższy wykres pokazuje skalę rozprzestrzeniania się wirusa w USA. Wzrost jest paraboliczny i nic nie wskazuje na to aby sytuacja uległa zmianie w najbliższych tygodniach. Oznacza to, że większa część amerykańskiej gospodarki pozostanie zamknięta a jej operacje wstrzymane.

Worldometers

Maciej Kmita

Grafika tytułowa tutaj.

Komentarze