Firmy stawiają wypłaty dywidend nad spłacaniem pożyczek

Firmy stawiają wypłaty dywidend nad spłacaniem pożyczek.

Fed dzieli rynek obligacji

Jeszcze w marcu, po ogłoszeniu przez Fed, że zacznie kupować obligacje korporacyjne o ratingu inwestycyjnym i niektóre wysokoprocentowe obligacje śmieciowe, rynek obligacji rozdarł się na dwoje. Z jednej strony mieliśmy spółki, które szczęśliwie znalazły się w zasięgu błogosławieństwa Fed. Z drugiej strony mamy spółki, które zostały bez kupca z nieograniczonym budżetem (patrz bank centralny).

Od tego czasu rozłam utrzymuje się, szczególnie w przypadku emisji w mocno dotkniętych sektorach energetyki i handlu detalicznego, co sprawia, że ​​pozyskiwanie kapitału jest prawie niemożliwe dla emitentów, z których wiele było spółkami z portfela private equity. Nie trzeba dodawać, że dzięki temu działania przyjazne akcjonariuszom finansowane z długu były prawie niemożliwe.

Dywidendy nad pożyczkami

Jednak pół roku później firmy private equity znalazły lukę: zamiast sprzedawać śmieciowe obligacje, na które wciąż jest niewielki popyt, polecają spółkom portfelowym sprzedaż zabezpieczonych pożyczek i wykorzystanie wpływów do finansowania dywidend. Jednym słowem firmy stawiają wypłaty dywidend ponad spłatą pożyczek.

Oczywiście, ponieważ dźwignia finansowa korporacji jest już na rekordowo wysokim poziomie, fundusze private equity po prostu gromadzą jeszcze więcej długów na swoich spółkach portfelowych, ponieważ wierzyciele, którym brakuje zysków, szukają solidnych inwestycji.

Kto tak robi?

Oto dwa najświeższe przykłady:

Zadłużenie producenta przekąsek Shearer’s Foods względem EBITDA wzrośnie powyżej 7x po tym, jak 985 milionów dolarów pożyczki pod zastaw z ratingiem B- zostanie wykorzystana przez inwestora Ontario Teachers 'Pension Plan do odzyskania większości początkowych inwestycji w biznes.

S&P, operator telewizji kablowej, po pożyczeniu 1,19 miliarda USD w postaci pożyczek terminowych i 2,25 miliarda USD w obligacjach, odnotuje wzrost dźwigni finansowej na podobnym poziomie. Niektóre z tych pożyczek mają ocenę CCC + (śmieciowe).

Jak widać interwencje banków centralnych nie zawsze są dobre dla rynku. I w tym przypadku mamy do czynienia wręcz z inwestycyjną patologią.

Finansowy Krytyk

Od Redakcji

Bithub Flesz już na naszym kanale YouTube. Zapraszamy codziennie o 19:00 na skrót najważniejszych wydarzeń dnia z branży kryptowalut i finansów. Komentarze i rozważania na temat tego, co może przynieść kolejny dzień! Program prowadzi Bitcoin Feniks.

Zobacz najnowszy odcinek:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.