EBC szykuje kolejne 750 miliardów EUR pomocy, a to dopiero początek

1 037

Europejska tragedia

Strefa euro wciąż kontynuuje walkę z skutkami kryzysu COVID-19, a uczestnicy rynku nadal oczekują, że EBC przedstawi dalsze środki wsparcia rynków i gospodarki, oprócz wcześniej ogłoszonych już bodźców stymulujących w marcu. Już wcześniej informowaliśmy Was, że koronawirus rozkłada europejską gospodarkę na łopatki.

Rozwój gospodarek na Starym Kontynencie jest hamowany przez spowalniające Chiny:

A także mieliśmy do czynienia z bezprecedensowym załamaniem wskaźników PMI, które w niektórych krajach spadły poniżej 20. Były to najgorsze wyniki w historii:

750 miliardów EUR na ratunek gospodarki

Jak pisze NewsSquawk przyglądający się działaniom ostatnich dni przez EBC, możemy spodziewać się ciekawych ruchów. Rynek zakłada, że stopy procentowe zostaną pozostawione na zerowych (a czasem nawet i ujemnych!) poziomach.  Nacisk zostanie położony na wszelkie rozszerzenia programów walki ze skutkami pandemii, wliczając to awaryjne zakupów EBC (PEPP). O tym nowym programie bank poinformował zaledwie kilka dni temu.

PEPP dysponuje obecnie łączną kwotą 750 mld EUR, jednak zgodnie oczekuje się, że w pewnym momencie zostanie ona zwiększony. Większość analityków spodziewa się wzrostu o 500 mld EUR w tym tygodniu w ramach aktywnej strategii. Inni sugerują, że bardziej rozsądne byłoby, gdyby EBC trzymał się teraz na dystans, chociaż ekspansja w dużej mierze wyceniona w przypadku braku działania ze strony banku centralnego prawdopodobnie będzie mieć negatywny wpływ na rynek.

Inne potencjalne środki polityczne obejmują przedłużenie okresu obowiązywania OIPE w przyszłym roku, zakup obligacji „upadłych aniołów” i zwiększenie obecnego mnożnika zwolnienia dotyczącego poziomów emisji 6-krotnie.

Stymulacja fiskalna

Kluczowym tematem prezydencji Lagarde (szefowa EBC) jest wezwanie do większego wsparcia ze strony organów podatkowych. W ubiegłym tygodniu pojawiły się informacje, że Komisja Europejska ma zmobilizować 750 mld EUR na Europejski Fundusz Odbudowy, w tym 500 mld EUR w formie dotacji i 250 mld EUR w formie pożyczek, a Komisja Europejska zaproponuje budżet UE w wysokości 1,1 bln EUR wraz z Funduszem na rzecz naprawy gospodarczej. Wyrok EBC na tym etapie będzie prawdopodobnie tajny, biorąc pod uwagę, że propozycja nie zostanie jeszcze podpisana przez liderów UE, a przywódcy z „Oszczędnej Czwórki” (Holandia, Austria, Szwecja, Dania) będą dążyć do negocjacji w sprawie kluczowych aspektów planu, w szczególności elementu dotacji / pożyczek. Powiedziawszy to, przewodnicząca Lagarde prawdopodobnie zapozna się z wnioskiem i podziękuje Komisji za jej wysiłki, zauważając, że taka inicjatywa fiskalna jest konieczna w celu rozpoczęcia ożywienia gospodarczego w UE.

Możemy więc tylko zgadywać, jak ogromna będzie pomoc fiskalna w Europie i jak to wpłynie na inflację.

Finansowy Krytyk

Komentarze