Czy Bitcoin i kryptowaluty zabezpieczą oszczędności przed inflacją?

Inflacja obecnie jest problemem lokalnym. W Polsce, według oficjalnych danych wynosiła 15,5% w lipcu. W Stanach Zjednoczonych ostatni wskaźnik CPI wynosi 8,5%. Są to rekordowe wartości od wielu lat.

W związku z rosnącą inflacją powstają pytania jak zabezpieczyć przed nią swój kapitał. Wiele osób myśli o tradycyjnych instrumentach takich jak akcje, fundusze inwestycyjne, nieruchomości, czy też złoto.

Natomiast według niektórych zabezpieczeniem przed inflacją mają być kryptowaluty, a zwłaszcza BitCoin. Wywiadu na ten temat, dla portalu CoinTelegraph udzielił Steven Lubka, który jest dyrektorem zarządzającym ds. konsumentów prywatnych w Swan Bitcoin.

Pełny wywiad znajdziecie poniżej:

Zwraca on uwagę na to, że inflacja możemy mierzyć jako wzrost kosztów życia (czyli wskaźniki takie jak CPI). Natomiast drugą definicją inflacji jest zwiększona podaż pieniądza. Według niego Bitcoin chroni przed wzrostem kosztów codziennych towarów, nawet gdy jest to spowodowane dodrukiem pieniądza.

Jednocześnie zwraca on uwagę, że Bitcoin może mniej skutecznie chronić przed inflacją, gdy ta jest spowodowana czynnikami zewnętrznymi, takimi jak zakłócenia w dostawach żywności, czy też energii. A według niego to jest jedna z głównych przyczyn aktualnej inflacji.

Steven Lubka uważa również, że Bitcoin lepiej zabezpiecza przed inflacją niż akcje, czy też nieruchomości. Zwraca on uwagę, że inwestycja w nieruchomości oznacza także koszt utrzymania, ponadto są one narażone na zdarzenia losowe, takie jak huragany.

Według niego Bitcoin jest czystym zasobem wartości i nie jest narażony na ryzyka, które są związane z inwestycją w akcje oraz nieruchomości. Podkreśla on także, że osoby inwestujące w Bitcoina na początku 2020 roku (po ok. 8 000 USD) mają teraz ponad dwukrotny zysk (nawet jeśli nie sprzedały go wcześniej).

Wywiad jest ciekawym tłem do debaty na temat kryptowalut w USA. Aktualnie trwa dyskusja na temat możliwość włączenia do planów emerytalnych (401(k)) inwestycji w kryptowaluty. Są w związku z tym liczne obawy m.in. o stabilność i opłacalność takich inwestycji.

Przeciwnicy zwracają uwagę, że kryptowaluty nie tylko mogą przynieść duże zyski, ale również duże straty. Natomiast zwolennicy zwracają uwagę, że w czasie recesji również tradycyjne rynki odnotowują spadki, a kryptowaluty pozwolą zdywersyfikować portfel i lepiej przygotować się na emeryturę.

Sprawdź również:

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.