Bank Światowy i MFW udzielają pomocy finansowej tylko tym, którzy zamkną swoją gospodarkę

7 957

Chcesz pieniędzy z Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego? Najpierw zamknij swoją gospodarkę, informuje Łukaszenka.  

Drakońskie warunki pożyczek

Ogromne pożyczki zagraniczne są udzielane suwerennym krajom przez Bank Światowy oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Ale warunki, które wiążą się z tymi pożyczkami, rzadko są przekazywane przez rządy obywatelom. Warto zaznaczyć, że są one niezwykle drakońskie.

Niedawny przypadek na Białorusi ujawnił warunki określone przez te agencje w zakresie udzielania pożyczek dla walki z wirusem COVID-19. Prezydent Białorusi ujawnił, że pomoc Banku Światowego na koronawirusa wiąże się z warunkami do nałożenia skrajnych środków blokujących życie obywateli, modelowania zachowania kraju na kształt tego jak zrobiły to Włochy, a nawet zmian w polityce gospodarczej, które jak nazywa Łukaszenka są „nie do przyjęcia”.

Łukaszenko wyjaśnia

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka publicznie skomentował ofertę, jaką otrzymał od Banku Światowego i MFW:

Dodatkowe warunki, które nie mają zastosowania do części finansowej, są dla Białorusi nie do przyjęcia.

Jakie są wymagania naszych partnerów? Ogłoszono, że mogą zapewnić Białorusi 940 mln dolarów w tzw. szybkim finansowaniu.

Słyszymy na przykład żądania, aby wzorować naszą odpowiedź na koronawirusa na podstawie odpowiedzi Włoch. Nie chcę, aby sytuacja Włoch powtórzyła się na Białorusi. Mamy swój kraj i własną sytuację.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy jest gotowy, aby sfinansować nas dziesięć razy więcej niż początkowo oferował, jako wyraz uznania za naszą skuteczną walkę z tym wirusem. Bank Światowy zwrócił się nawet do Ministerstwa Zdrowia o podzielenie się doświadczeniami. Tymczasem MFW nadal żąda od nas kwarantanny, izolacji, godziny policyjnej. To bzdury. Nie będziemy tańczyć do niczyjej melodii.

Białoruska taktyka

Białoruś jest jednym z niewielu krajów europejskich, które nie wdrożyły ścisłych środków powstrzymywania epidemii koronawirusa. Sytuacja bez ograniczeń jest taka, że nawet usługi inne niż niezbędne pozostają otwarte. Przez cały czas była rozgrywana piłkarska liga białoruska. Jedynym ograniczeniem, jakie dotychczas podjęła Białoruś, jest przedłużenie wakacji szkolnych. Łukaszenka jest zdania, że całkowita blokada gospodarcza była zupełnie niepotrzebna.

Finansowy Krytyk

Komentarze