99,9% mniej turystów w Japonii

Turystyka w Japonii załamała się o 99,9%. Gorzej było tylko 55 lat temu!

99,9% mniej turystów w Japonii

W kwietniu w Japonii odnotowano około 2 900 zagranicznych turystów, co stanowi spadek o 99,9% w porównaniu z rokiem poprzednim. Wszystko to z powodu ograniczeń i blokad podróżowania, wywołanych przez pandemię COVID-19, które spowodowały, że sektor turystyki jest w stanie paraliżu.

Według Japońskiej Narodowej Organizacji Turystycznej (JNTO) spadek zagranicznych gości był najbardziej znaczącym procentowym spadkiem w stosunku do rekordu z 1964 roku. Po raz pierwszy liczba miesięczna spadła poniżej 10 000. Poprzedni poziom najniższej miesięcznej liczby odwiedzających z zagranicy wynosił 17 543. Stało się tak w lutym 1964 roku.

Dlaczego?

Powód gwałtownego spadku wynika z ograniczeń rządu w zakresie międzynarodowych podróży po gwałtownym wzroście liczby domowych przypadków koronawirusa i zgonów przez niego wywołanych. 3 kwietnia ograniczenia wjazdowe dla międzynarodowych podróżnych zostały zastosowane w 100 krajach, w tym w Chinach, Stanach Zjednoczonych i Europie, co spowodowało załamanie podróży zagranicznych, które poważnie wpłynęły na przemysł turystyczny w kraju Kwitnącej Wiśni.

Poniższa grafika przedstawia skalę załamania aktywności turystycznej w Japonii w ostatnich miesiącach. Tuż przed pandemią kraj ten był odwiedzony przez ok. 2.5 miliona turystów. W ubiegłe wakacje liczba ta osiągnęła nawet 3 miliony osób.

JNTO

Wieloletni wzrost

Przed pandemią turystyka w kraju Kwitnącej Wiśni rosła w dobrym tempie. Około 31,8 mln osób odwiedziło Japonię w 2019 r., co stanowi wzrost o 2,2% w porównaniu z rokiem poprzednim. Japonia miała wysokie aspiracje, by w tym roku zwiększyć liczbę turystyki do rekordowego poziomu 40 milionów, ale te szacunki zostały zmiażdżone z powodu przełożonej teraz Olimpiady w Tokio, która została przesunięta na 2021 r. Premier Shinzo Abe powiedział w czwartek, , że Japonia może znieść stan wyjątkowy w Tokio już w przyszłym tygodniu, jeżeli nowe infekcje wirusowe pozostaną na niskim poziomie. Niedawno zniesiono stan epidemiczny w Osace, Kioto i Hyogo z powodu spadku liczby potwierdzonych przypadków.

Maciej Kmita

Komentarze