Gospodarka Chin notuje kolejne spadki. Jest gorzej niż prognozowano
Gospodarka Chin kolejny miesiąc notuje słabe wyniki. Chiny we wrześniu odnotowały mniejszy niż oczekiwano eksport, a import nie osiągnął zadowalającego poziomu. To głównie wyniku słabego globalnego popytu na chińskie produkty oraz stłumionego popytu wewnętrzengo.
Gospodarka Chin we wrześniu poniżej oczekiwań
Druga co do wielkości gospodarka świata opublikowała w piątek dane dotyczące handlu za wrzesień. Wynika z nich, że we wrześniu odnotowano mniejszy eksport i niezadowalający dla Chin import. W przeliczeniu na dolara amerykańskiego eksport w zeszłym miesiącu spadł o 6,2% w porównaniu z rokiem poprzednim. To mniej niż spadek prognozowany przez analityków w ankiecie Reuters na poziomie 7,6%. Import również spadł o 6,2% w przeliczeniu na dolara amerykańskiego. W porównaniu z rokiem ubiegłym było to nieco więcej niż spadek 6%, który prognozował Reuteres.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył w tym tygodniu swoją prognozę wzrostu gospodarczego dla Chin na 2023 r. do 5% z 5,2%,. Jednocześnie instytucja utrzymała prognozę globalnego wzrostu na poziomie 3% na rok. W zeszłym roku gospodarka światowa wzrosła o 3,5%.
Zobacz też: Samsung notuje dwucyfrowy spadek zysków. Wszystko przez zmianę nawyków klientów. Też tak robisz?
Przetasowania w handlu światowym
Sporo wpływ na takie wyniki Chin mają zmiany partnerstw i łańcuchów dostaw w światowym handlu. Stany Zjednoczone są największym partnerem handlowym Chin w ujęciu pojedynczym, natomiast Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej wyprzedziło ostatnio UE i jednocześnie stało się największym partner handlowy Chin w ujęciu regionalnym. Przez pierwsze trzy kwartały roku eksport Chin do USA spadł w tym czasie o 16,4%, a import o 6%.
Co ciekawe Rosja była jedynym większym krajem lub regionem w raporcie chińskiej agencji celnej, który wykazał wzrost zarówno eksportu, jak i importu w pierwszych trzech kwartałach roku w porównaniu z rokiem poprzednim. W obliczu rosnących napięć z USA i Europą, Chiny starają się pobudzić handel z partnerami regionalnymi w Azji Południowo-Wschodniej, a także z krajami uczestniczącymi w Inicjatywie Pasa i Szlaku.
Może Cię zainteresować: