Gigant rozpoczął masowe zwolnienia. Jaka przyszłość czeka korporację?

Życie to nie bajka. Boleśnie przekonało się o tym tysiące pracowników… Disneya. Znana na całym świecie firma produkująca głównie bajki i programy rozrywkowe rozpoczęła zapowiadany proces zwolnień grupowych. Wyniki finansowe firmy wcale nie są najgorsze, a sama korporacja jest jedną z największych i najbogatszych w branży rozrywkowej. Co spowodowało, że gigant zdecydował się na tak drastyczny ruch?

Gigant zwalnia. Powód?

Disney zaliczył w ostatnich latach wiele sukcesów. Wśród nich można wymienić między innymi wykupienie praw do Gwiezdnych Wojen i nakręcenie kolejnych części sagi Skywalkerów, które przyniosły ogromne zyski. Do tego korporacja uruchomiła platformę streamingową, na której można obejrzeć wszystkie klasyczne produkcje Disneya oraz nowe projekty. Jednak czasy są trudne dla wszystkich i wszędzie szuka się oszczędności. Ten przymus nie ominął również Disneya. Gigant ustami swojego dyrektora generalnego Boba Igera poinformował, że spółka musi poprawić swoją kondycję finansową i dlatego musi kontrolować koszty i usprawnić biznes. W wyniku tych działań pracę straci 7 tys. pracowników Disneya. Pierwsza fala zwolnień właśnie się rozpoczęła i ma potrwać do lata. Etaty mają być ucięte w pierwszej kolejności w dziale produkcji i akwizycji

Może Cię zainteresować: Dobre czasy już minęły. Kto by przypuszczał, że zwolnienia i kryzys dotkną tej branży

Sytuacja w branży niepewna

Pandemia była dla szeroko rozumianej branży streamingowej bardzo dobrym okresem. Gdy większość z nas siedziała zamknięta w domach, bardzo chętnie nadrabialiśmy zaległości w serialach i filmach. To już jednak przeszłość. Boleśnie przekonał się o tym Netflix. Po tym, gdy platforma poinformowała w 2022 roku o pierwszych dużych spadkach przychodów i abonentów, jej akcje na giełdzie spadły aż o 25%. Z kolei Disney po wyczekiwanym powrocie uniwersum Marvela do chińskich kin srogo się zawiódł. Zastrzyk gotówki nie był taki, jakiego się spodziewano. Niewypałem okazał się też serial Willow. Disney niedawno poinformował o rezygnacji z sequela tego tytułu.

Może Cię zainteresować:

Komentarze