Fed kolejny raz podnosi stopy procentowe! To koniec podwyżek stóp w USA?

Amerykański bank centralny kolejny raz podniósł stopy procentowe, o 25 punktów bazowych do przedziału 5,25-5,5%. Podwyżkę stóp wsparł wciąż silny rynek pracy w Stanach oraz mieszany odczyt inflacji PCE. Podwyżka nie zaskoczyła rynków, blisko 90% inwestorów spodziewało się jej wg. ankiety Fed Watch, grupy CME. Fed podjął kolejną, trudną decyzję mimo widocznej zadyszki gospodarczej (słabe indeksy regionalne). Fed podniósł stopy procentowe już 10 raz z zrzędu.

Decyzja potwierdza, że Rezerwa Federalna skoncentrowana jest na zduszeniu presji inflacyjnej – za wszelką cenę. Szef Fedu, Powell prawdopodobnie uważa, że doprowadzenie inflacji do 2% celu jest obecnie priorytetowe, a czynniki proinflacyjne wciąż silne. Uwaga inwestorów przenosi się ponownie na banki regionalne, dla których każde zacieśnienie warunków monetarnych i spadek płynności może okazać się śmiertelnym zagrożeniem. Fed powtórzył, że amerykański system bankowy jest zdrowy i odporny. Zadeklarował (gołębio), że przy kolejnych decyzjach weźmie pod uwagę dotychczasowe zacieśnienie, opóźnienia w polityce. Oraz inne, nieprzewidywalne zdarzenia. Porzucił także sformułowanie, że „przewiduje”, że dalsze zacieśnianie polityki może być odpowiednie dla osiągnięcia „wystarczająco restrykcyjnego” stanowiska. Otworzył tym samym drzwi do wstrzymania podwyżek stóp.

Zapraszamy na relację LIVE z konferencji szefa Fed, Jerome’a Powella. Start konferencji o 20:30

Co zauważył WSJ?

Fed twierdzi, że głosowanie za polityką było jednomyślne. Wskazał, że restrykcyjne warunki kredytowe prawdopodobnie obciążą gospodarkę, zatrudnienie i inflację. Zatem turbulencje regionalnych banków nie pozostaną bez wpływu na gospodarkę. Na tą chwilę QT zostaje utrzymane 'będziemy kontynuować redukcję bilansu zgodnie z planem’. Kontrakty terminowe na 'fed rates’ pokazują, że byki liczą na pierwsze cięcia stóp we wrześniu. Ekonomiści z WSJ wskazali, że ton oświadczenia FOMC jest podobny do tego, w jaki sposób Fed zakończył cykl, w 2006 roku. Wówczas także miało to miejsce bez wyraźnej obietnicy pauzy poprzez utrzymanie tendencji do zacieśniania.

Uwaga na Powella

Rynki poznały decyzję, którą przyjęły ze względnym spokojem. Teraz inwestorzy czekają na komentarz szefa Powella, który odpowie na pytania dziennikarzy i przedstawi stanowisko instytucji ws. polityki monetarnej i gospodarki. Szczególnie wyczekiwane przez inwestorów będą informacje o szacowanym końcu podwyżek stóp. Spodziewamy się jednak, że takowe nie padną ponieważ mogłyby znacznie zmiękczyć ogólny obraz stanowiska banku.

Do niedawna inwestorzy czekali na koniec cyklu, teraz ich uwaga przenosi się na to kiedy Fed zacznie odwracać politykę. Wydaje się, że pierwszym ukłonem w stronę inwestorów mógłby być koniec programu zacieśniania iluściowego (tzw. QT sprzedaż aktywów przez Fed). Pamiętajmy jednak, że na stole wciąż leżą ew. kolejne podwyżki stóp. Oczywiście, jeśli inflacja okaże się uporczywa. Każdy komentarz Powella odnośnie możliwego dłuższego cyklu może zostać odebrany wyjątkowo jastrzębio. I zarazem wywołać przecenę wśród ryzykownych aktywów. ropriate to attain 'sufficiently restrictive’ stance.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze