Fatalne dane PMI z Europy i Chin. Będzie fala zwolnień w polskich parkach przemysłowych?
Dzisiejsze publikacje danych z drugiej gospodarki świata – Chin, oraz strefy euro (de facto trzeciej, globalnej gospodarki – gdyby bezsprzecznie byłaby państwem) wypadły słabiej, od oczekiwań. Jak wypadły indeksy PMI za grudzień z Europy? I co pokazały dane z Chin? Nie tak, jak oczekiwaliby tego optymiści. Co ciekawe, sytuacja ekonomiczna we Francji staje się jeszcze słabsza, niż w Niemczech.
Dla Polski to zła informacja – przemysł stanowi wciąż o sporej części krajowej gospodarki, a europejskie firmy przemysłowe (zwłaszcza te z ekspozycją na europejskiego konsumenta) radzą sobie fatalnie. Wystarczy spojrzeć na akcje koncernów stalowych, czy producentów części jak francuskie Valeo… Albo niemiecki sektor motoryzacyjny.
To nie są dobre wieści dla pracowników firm zlokalizowanych w dziesiątkach 'stref przemysłowych’ w Polsce, gdzie zachodnie firmy lokowały się chętnie od czasu wejścia Polski do UE, do mniej więcej 2020 roku. A to nie jedyne z czym mierzy się świat. Dane z Chin pokazują, że konsumpcja krajowa spada. Fatalna niespodzianka w odczycie sprzedaży detalicznej kosztowała dziś indeks Hang Seng sporo stresu. Stimulus znowu nie pomaga?
Prezes europejskiego Banku Centralnego, Christine Lagarde potwierdziła dziś, że bank obniży stopy jeszcze wielokrotnie, a trend luzowania polityki monetarnej w Europie jest jasny. Płace w strefie euro w 2025 roku mają rosnąć o 3% r/r wobec 4.8% w bieżącym roku. Presja cenowa w usługach w jej ocenie osłabia się, a cel inflacyjny jest coraz bliżej. To daje miejsce do luzowania polityki... Ale nie w Polsce.
Strefa euro
Przemysł: 45.2 vs 45.4 prognoz i 45.2 poprzednio
Usługi: 51.4 vs 49.5 oczekiwanych, bez zmian względem dynamiki z listopada
Wskaźnik łączony: 49.5 vs 48.2 prognoz i 48.3 w listopadzie
Przemysł w Europie spada, ale problemem jest, że to właśnie on przez dekady pozostawał głównym, europejskim towarem eksportowym.
Niemcy
Przemysł: 42.5 vs 43 oczekiwań i 43.1 poprzednio
Usługi: 51 vs 49.3 prognoz i 49.3 poprzednio
Wskaźnik łączony: 47.8 vs 47.5 oczekiwań i 47.2 poprzednio
W przemyśle jest słabiej, niż oczekiwano… Słabiej wypada tylko Francja. Problem? To dwa kraje, które 'przewodzą’ gospodarce strefy euro.
Francja
Przemysł: 41.9 wobec 43 prognoz i 43.1 poprzednio
Usługi: 48.2 vs 46.9 prognoz, bez zmian względem listopada
Wskaźnik łączony: 46.7 vs 46 oczekiwań i 45.9 w listopadzie
Wielka Brytania
Przemysł: 47.3 vs 48.5 prognoz i 48 w listopadzie
Usługi: 51.4 vs 51.2 prognoz i i 50.8 poprzednio
Wskaźnik łączony: 50.5 vs 50.6 oczekiwań i 50.5 poprzednio
Dane z Chin za listopad
- Sprzedaż detaliczna wzrosła o 3% rocznie, choć oczekiwano dużo mocniejszego wzrostu o 5% r/r wobec 4.8% w miesiącu poprzednim; bezrobocie wynosi 5% zgodnie z oczekiwaniami i bez zmian
- Ceny nieruchomości w Chinach, w listopadzie spadły o -5.7% r/r, wobec -5.9% r/r spadku w październiku
- Inwestycje w największych aglomeracjach wzrosły o 3.3% r/r, oczekiwano 3.5% wzrostu po 3.4% miesiąc wcześniej
- Produkcja przemysłowa wzrosła o 5.4% r/r zgodnie z prognozą i nieznacznie powyżej 5.3% w październiku
Gorące wiadomości
Po słabych danych z Europy kanclerz Scholz wskazał, że Europa potrzebuje więcej inwestycji, aby ożywić wzrost gospodarki. Z drugiej strony Ludowy Bank Chin przekazał, że podejmie wysiłki odnośnie powiązań finansowych z USA i Europą. Nie podał jednak szczegółów tego, co dokładnie zamierza zrobić. Bank zamierza luzować politykę w Państwie Środka. Chińscy przedstawiciele władzy wezwali bank do pilnego wdrożenia polityki gospodarczej.
Jednocześnie prezydent Rosji, Putin przekazał, że kraj nie może inwestować w zbrojenia w nieskończoność. Fitch Ratings ocenił, że napięcia handlowe mogą wpłynąć na europejskie i bliskowschodnie porty morskie.
W Polsce stopy są i długo jeszcze będą wysokie… Tymczasem stopa procentowa w Szwajcarii (SNB) ma wynieść 0,25% do końca 2025 r., wg. 14 z 24 ekonomistów w ankiecie. Aż 10 stwierdziło, że spadną do 0%. Prawdopodobnie SNB obniży stopę procentową o 25 punktów bazowych w marcu do 0,25%, zdaniem 23 z 24 ankietowanych ekonomistów Quantum Energy twierdzi, że amerykańscy producenci ropy raczej nie zwiększą wydobycia, biorąc pod uwagę obecnie dość niskie ceny.