Europejskie banki nie ochronią klientów przed inflacją?

Inflacja zbiera w Europie obfite żniwo – w żadnym unijnym kraju nie ma obecnie dodatniego oprocentowania na depozyty bieżące.

Z analizy Polskiego Funduszu Rozwoju wynika, że wartość depozytów gospodarstw domowych w kwietniu 2023 r. ukształtowała się na poziomie 791,5 mld złotych.

– Wartość depozytów wzrosła więc trzeci miesiąc z rzędu, a dynamika +1,3 proc. mdm jest najwyższą od grudnia 2021 r. W ujęciu rocznym dynamika pozostała na ujemnym poziomie, jedenasty miesiąc z rzędu, jednocześnie czwarty miesiąc z rzędu spłycała się. W stosunku do analogicznego miesiąca rok temu wartość depozytów była o 8,3 proc. mniejsza, w porównaniu do -9,6 proc. rdr. miesiąc wcześniej i -13,6 proc. rdr. z grudnia 2022 r. – poinformował analityk PFR Michał Kolasa.

Wszystkie unijne kraje z oprocentowaniem na minusie

Jak ocenia ekspert, poprawa realnego oprocentowania br. w kwietniu br. wynikała przede wszystkim z wyhamowywania wzrostu zjawiska, jakim jest inflacja, a nie faktycznego wzrostu oprocentowania depozytów.

Z analizy PFR wynika, że najwyższe oprocentowanie realne depozytów bieżących na koniec kwietnia odnotowano w Luksemburgu (-1,6 proc.) i z w Belgii (-3,2 proc.). Z kolei najwyższe straty na depozytach bieżących mają miejsce na Węgrzech (-23,8 proc.), na Łotwie (-14,9 proc.) i na Słowacji (-14 proc.). Polska zajmuje w tym zestawieniu piąte miejsce od końca, z wynikiem -13,1 proc. Taki sam wynik odnotowała Estonia.

Zobacz też: PILNE: Cena Bitcoina i Nasdaq reagują rajdem na pozytywne dane o inflacji z USA!

Inflacja a depozyty bieżące

Depozyty bieżące (zwane też depozytami na żądanie, a’vista – wł. za okazaniem) to depozyty, które można wycofać z banku w każdej chwili. Umowa jest zawierana na czas nieoznaczony, z tego względu są one nieoprocentowane lub bardzo nisko oprocentowane (bank nie ma bowiem pewności jak długo środki będą niewypłacane przez klienta).

Depozyty bieżące najczęściej wykorzystywane przez deponentów do spłacania bieżących zobowiązań. Praktyką banków jest przyjmowanie przez nie depozytów na żądanie tylko powyżej pewnej, dość wysokiej, wartości.

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!