Europejski Bank Centralny podjął decyzję. Stopy procentowe są rekordowo wysokie

Europejski Bank Centralny (EBC) postanowił przerwać serię podwyżek stóp procentowych, pozostawiając główną stopę na rekordowym poziomie 4,5%. Decyzja ta, zaprezentowana m.in. w komunikacie prasowym była zgodna z oczekiwaniami rynku i nastąpiła po dziesięciu wcześniejszych podwyżkach, które podniosły koszt pieniądza o 4,5 punktu procentowego. To najwyższe poziomy jakie zanotowały stopy procentowe w historii unii walutowej, zaczynając od pierwszej podwyżki w lipcu 2022 roku, która była pierwszą od aż 11 lat.

Stopy procentowe bez zmian, ale do obniżek jeszcze brakuje

W kontekście inflacji, EBC zauważa, że choć nadal pozostaje ona zbyt wysoka jak na gust decydentów, to zaznaczyć trzeba że wyraźnie spadła ona we wrześniu. Wewnętrzne modele banku sugerują, że obecny poziom oprocentowania jest spójny z celem redukcji inflacji. Jednocześnie niestety zdaniem ekspertów gospodarka strefy euro stoi obecnie na krawędzi recesji, co również wpłynęło na decyzję o zatrzymaniu aktualnego cyklu podwyżek w celu nie zdławienia do końca spowalniającego PKB.

Bartosz Sawicki, ekspert walutowy platformy Cinkciarz.pl, nazywa sytuację w jakiej znalazły się kraje strefy euro „katastrofalną”, w której „nie ma miejsca na kontynuację zacieśniania”. Analitycy przytaczają m.in. indeks PMI oddający koniunkturę w przemyśle i usługach, który wynosi aktualnie 46,5 pkt i jest to najniższy poziom tego wskaźnika od pandemicznego 2020 r.

Źródło: X (Twitter)

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego podkreśliła, że ważne jest utrzymanie stóp procentowych na obecnym poziomie przez wystarczająco długi okres, aby zapewnić powrót inflacji do celu inflacyjnego który wyznaczono na poziomie 2%. W przyszłości decyzje dotyczące stóp będą dalej oparte na ocenie perspektyw inflacji oraz dotychczasowej dynamice inflacji bazowej.

Zobacz też: MFW i Salwador kontynuują rozmowy. Status Bitcoin-a jako legalnego pieniądza zagrożony?

Podstawowe stopy procentowe EBC pozostaną bez zmian: stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących na poziomie 4,50%, stopa kredytu na 4,75% oraz stopa depozytu na 4,00%. W kwestii programów skupu aktywów, portfel programu APP jest redukowany, natomiast w przypadku programu PEPP, spłaty kapitału będą reinwestowane co najmniej do końca 2024 roku.

Źródło: Bankier.pl

Decyzja EBC jest uważana za odpowiedź na obecne wyzwania gospodarcze, w tym na spowolnienie gospodarcze i ryzyko recesji. Analitycy zgadzają się, że przestrzeń do dalszych podwyżek została wyczerpana, a obecny poziom stóp procentowych powinien przyczynić się do stabilizacji sytuacji. Jeżeli sytuacja gospodarcza pozostanie relatywnie stabilna lub pogorszy się, być może kraje strefy euro zobaczą nawet obniżkę kosztu pieniądza w niedalekiej przyszłości.

Może Cię zainteresować:

Komentarze