
Z ostatniej chwili: Euforia w Niemczech. Dane ZEW i wart 500 mld euro pakiet pożyczkowy dają nadzieję Europie. DAX i Euro w górę!
Dane instytutu ZEW, publikowane dla Niemiec i europejskiej gospodarki dają nadzieję Staremu Kontynentowi. Dlaczego? Przede wszystkim widać, że consensus ekonomiczny uległ poprawie. Dodatkowo Niemcy dojdą dziś wreszcie do długo wyczekiwanego porozumienia w sprawie finansowania sektora infrastrukturalnego prawie 500 miliardami euro.
Indeks oczekiwań wzrósł do nowego rekordu cyklu w związku z niemieckim impulsem fiskalnym i trwającym luzowaniem polityki pieniężnej w Europejskim Banku Centralnym (EBC). Na euforię wciąż jednak za wcześnie, ponieważ poprawa zachodzi głównie w odniesieniu do oczekiwań i wciąż nie zmaterializowała się. Bieżaca sytuacja gospodarki Europy pozostaje napięta.
Dane z Niemiec
Niemiecki wskaźnik ZEW dotyczący nastrojów ekonomicznych: 51,6 (prognoza: 48,3, poprzedni: 26,0)
Niemiecki wskaźnik ZEW dotyczący bieżących warunków – rzeczywisty: -87,6 (prognoza: -80,5, poprzedni: -88,5)
Wskaźnik ZEW dla strefy euro, oczekiwania:: 39,8 (poprzedni: 24,2)
W ostatnim czasie poprawiły się perspektywy dla producentów metali, stali, jak i sektora inżynierii mechanicznej. Szósta z rzędu obniżka stóp procentowych przez EBC oznacza korzystne warunki finansowania. Po danych zyskał niemiecki indeks spółek giełdowych DAX, umacnia się euro. Powód? Pakiety fiskalne i wyższa podaż pieniądza prawdopodobnie ostudzą nieco gołębich zapędów EBC.

Lepsze prognozy – komentarz ZEW
„Lepszy nastrój jest prawdopodobnie spowodowany pozytywnymi sygnałami dotyczącymi przyszłej niemieckiej polityki fiskalnej, między innymi porozumieniem w sprawie wielomiliardowego pakietu finansowego dla budżetu federalnego (…) W szczególności poprawiły się perspektywy dla producentów metali i stali, a także sektora inżynierii mechanicznej”, powiedział prezes ZEW Achim Wambach
Wynik opiera się na ankiecie przeprowadzonej wśród około 350 niemieckich analityków finansowych z banków, ubezpieczycieli i dużych firm przemysłowych. Drugi z rzędu miesiąc lepszych nastrojów pojawia się w momencie. Ogromny pakiet pożyczkowy w Europie ma pobudzić największą gospodarkę Europy i stymulować wzrost w całym regionie.
Konserwatyści i Socjaldemokraci (SPD), którzy prowadzili rozmowy w sprawie utworzenia centrowej koalicji po zeszłomiesięcznych wyborach, chcą stworzyć fundusz o wartości 500 miliardów euro na infrastrukturę i złagodzić zapisane w konstytucji zasady zaciągania pożyczek, aby umożliwić wyższe wydatki na bezpieczeństwo – kosztem pogłębienia deficytu Niemiec.
Plany podważają dziesięciolecia konserwatyzmu fiskalnego w Niemczech i podniosły rentowności w strefie euro oraz walutę euro w ciągu ostatniego tygodnia. W ubiegłym tygodniu niemiecki instytut ekonomiczny DIW stwierdził, że sam fundusz infrastrukturalny może zwiększyć produkcję gospodarczą średnio o ponad dwa punkty procentowe rocznie w ciągu najbliższych 10 lat.
Jeśli uwzględni się wzrost wydatków na obronność i infrastrukturę, w 2026 r. spodziewano się wzrostu o 2,1%, podał DIW. Tymczasem inny niemiecki instytut IfW, zrewidował w górę swoje szacunki dla Niemiec na 2026 r., przewidując wzrost o 1,5% w związku z oczekiwanym wzrostem wydatków publicznych.