Dyskryminacja posiadaczy elektryków w galeriach handlowych coraz powszechniejsza. Czy to zgodne z prawem?

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o kłopotliwym problemie, jakim jest gaszenie ewentualnego pożaru samochodu elektrycznego. Jak wiadomo, to wyjątkowo niebezpieczne zdarzenie, a zażegnanie kryzysu trwa wiele godzi. Dlatego coraz więcej galerii handlowych decyduje się zakaz parkowania elektryków na swoim terenie. Czy to dyskryminacja i czy takie działanie jest legalne?

Dyskryminacja elektryków w galeriach handlowych legalna?

W zeszłym tygodniu u wybrzeży Holandii zaczął płonąć statek, na którym znajdowało się blisko 3 tys. samochodów. Jak donoszą media, pożar został wywołany przez samozapłon samochodu elektrycznego. To dramatyczne wydarzenie oraz kilka mniejszych incydentów spowodowały, że samochody elektryczne są coraz częściej niemile widziane na parkingach galerii handlowych. W ostatnim czasie na taki ruch zdecydował się basen Warszawianka, GH Madison w Gdańsku. Zarządca basen poinformował, że decyzja była podyktowana obawą o ewentualne zniszczenia, jakie mógłby spowodować pożar samochodu elektrycznego. Podobne obawy wyrazili właściciele gdańskiej galerii. Warto zauważyć, że kilka tygodni temu w okolicach Trójmiasta w całej Polsce głośno było o pożarze Mercedesa. Akcja jego gaszenia trwała około 21 godzin. Zatem, czy zakaz parkowania dla elektryków to dyskryminacja?

https://twitter.com/Instalki_pl/status/1682850126132551680

Zobacz też: Barbie na celowniku Ministerstwa Cyfryzacji. „To tak naprawdę operacja masowego zbierania danych internautów”

Czy taki zakaz jest legalny?

Wprowadzenie zakazu parkowania samochodów elektrycznych na terenie galerii handlowych przypomina ten, który dotyczy aut na gaz. Samochody z instalacją LPG z podobnych powodów co elektryki, nie mogą parkować na takich obszarach. Pytanie tylko, czy takie działania są legalne. Z jednej strony w polskim prawie nie funkcjonują znaki, które wykorzystują galerie. Są to zwykle tabliczki z przekreślonym obrazkiem auta z wtyczką. Takie oznakowanie w polskim kodeksie drogowym po prostu nie istnieje. Zatem policja nie wystawi mandatu w przypadku złamania takiego zakazu. Jednak trzeba pamiętać, że galerie handlowe i inne podobne obiekty to teren prywatny, na którym obowiązuje regulamin wprowadzony przez zarządców obiektu. Jeśli w regulaminie wprowadzono zapisy zakazujące parkowanie aut elektrycznych na terenie galerii, to jest to jak najbardziej legalne działanie.

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.