Duże firmy technologiczne tracą na wartości. Co jest tego powodem?

W sierpniu br. największe firmy technologiczne odnotowały spadek wartości rynkowej w związku z obawami o rosnące koszty infrastruktury sztucznej inteligencji oraz ryzyko recesji, które sprawiłoby, że akcje byłyby szczególnie wrażliwe podczas korekty rynkowej.

W zeszłym miesiącu firma Alphabet stracił 4,7 proc. swojej wartości rynkowej, ponieważ spowolnienie sprzedaży reklam w YouTube podsyciło obawy o jej zyski. Do spadku jej akcji przedsiębiorstwa przyczyniło się również orzeczenie amerykańskiego sądu – ten orzekł bowiem, że Google naruszyło przepisy antymonopolowe.

Tymczasem strat u dużych rynkowych graczy jest znacznie więcej. I tak, wartość rynkowa Amazona spadła o 4.5 proc., na co wpływ miało spowolnienie sprzedaży online. Z kolei kapitalizacja rynkowa Tesli spadła w zeszłym miesiącu o 7,7 proc. po słabszych wynikach za drugi kwartał i podaniu do publicznej wiadomości informacji o tym, że Kanada planuje nałożyć nowe, 100-procentowe cła na pojazdy elektryczne wyprodukowane w Chinach. Dodajmy, że w zeszłym roku producent samochodów rozpoczął wysyłkę pojazdów elektrycznych wyprodukowanych w Szanghaju do Kanady. Nic więc dziwnego, że plany kanadyjskiego rządu wzbudziły u Elona Muska uzasadnione obawy o potencjalny wpływ eksportu na zyski z droższej bazy produkcyjnej w Stanach Zjednoczonych.

Wartość rynkowa poszczególnych przedsiębiorstw w sierpniu 2024 (źrodło: Reuters)

Jak już wiemy, wartość rynkowa Nvidii spadła w ostatnim tygodniu sierpnia o 7.7 proc. do 2.92 bln USD, po tym, jak firma prognozowała marże brutto w trzecim kwartale poniżej szacunków rynkowych i podała przychody, które rozczarowały inwestorów, którzy spodziewali się po przedsiębiorstwie dużo lepszych wyników. Dodajmy, że to właśnie ta firma, która kontroluje obecnie ponad 80 proc. rynku chipów sztucznej inteligencji, zajmuje wyjątkową pozycję zarówno jako największy czynnik umożliwiający, jak i beneficjent gwałtownego rozwoju AI.

Nie wszyscy narzekają

Jednym z niewielu optymistycznych akcentów na amerykańskim rynku jest wzrost o prawie 20 proc. wartości rynkowej tamtejszego producenta leków Eli Lilly, co było wynikiem solidnej sprzedaży i wprowadzenia na rynek leku odchudzającego, który znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 u osób dorosłych z nadwagą. Warto też wspomnieć, że pod koniec sierpnia br. wartość rynkowa konglomeratu Berkshire Hathaway zarządzanego przez jednego z najsłynniejszych inwestorów na świecie, Warrena Buffetta, zamknęła się powyżej 1 biliona dolarów. Wielu obserwatorów rynku uważa, że może to być prawdziwy motor napędowy dla amerykańskiej gospodarki.

Warto też wspomnieć o wzroście wartości rynkowej firmy Meta. Ona również wzrosła o prawie 10 proc. po tym, jak przekroczyła oczekiwania rynku dotyczące przychodów w drugim kwartale. Wiele wskazuje na to, że wysokie wydatki na reklamy cyfrowe na jej platformach mogą zrównoważyć koszty inwestycji w sztuczną inteligencję.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
1 komentarz
  1. URL Shortener napisał

    Hello, Jack speaking. I’ve bookmarked your site and make it a habit to check in daily. The information is top-notch, and I appreciate your efforts.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.