Duża polska firma z branży spożywczej przejęta przez zagranicznego giganta. W tym roku było już blisko 200 takich transakcji

Jak informują branżowe media włoski holding Euricom nabył od Grupy Oshee cały kapitał zakładowy przedsiębiorstwa Sonko. Przedstawiciele Oshee informują, że docelowo chce się skupić na branży napojów, a w planach jest ekspansja w Europie Zachodniej. To kolejne duża polska firma, która została przejęta przez zagranicznego giganta. W tym roku podobnych transakcji było już prawie 200.

Firma Sonko w rękach włoskiego Euricom

Jak informuje Portal Spożywczy, Sonko trafiło w nowe ręce. Nowym właścicielem przedsiębiorstwa został włoski holding Euricom, który specjalizuje się w produkcji ryżu i roślin strączkowych. Bruno Sempio, prezes Euricom stwierdził, że ta transakcja pomoże w osiągnięciu aktualnego celu Euricom, którym jest osiągnięcie przychodów na poziomie 1 mld euro. Z jego relacji Sempio wynika, że Euricom przyglądała się Sonko od dłuższego czasu. Jak powiedział prezes holdingu: „Dzięki naszej długoletniej współpracy z Sonko byliśmy świadkami tego, jak firma rozwinęła wiodącą markę na rynku dzięki atrakcyjnej ofercie produktów skoncentrowanej wokół przekąsek„.

Źródło: https://twitter.com/portalspozywczy/status/1826152909320392975

Rynek tzw. zdrowych przekąsek to sektor, który od kilku lat zyskuje na znaczeniu. Według danych NielsenIQ, które szeroko omawiała Rzeczpospolita, wartość kategorii takich jak np. orzechy i nasiona przekroczyła 1,9 mld złotych.

Sonko to polska firma specjalizująca się w branży zdrowych przekąsek, która działa na rynku od 1989 roku. Firma ma swoją siedzibę w Bielanach Wrocławskich. Przedsiębiorstwo ma w swoim portfolio całą gamę produktów, ale słynie głównie z produkcji wafli ryżowych. W 2019 roku Sonko przejęła firma Oshee Polska, popularny producent napojów.

Blisko 200 fuzji i przejęć polskich przedsiębiorstw

Sonko to nie jedyna polska firma, która w ostatnim czasie trafiła w zagraniczne ręce. W kwietniu ukraiński producent mrożonek i lodów Trzy Niedźwiedzie przejął polski Nordis. W maju polska spółka Mlekoma Dairy została przejęta przez niemieckie przedsiębiorstwo mleczarskie Deutche Milchkontor. Na początku lipca Panasonic wykupił polską spółkę Area Cooling Solutions, która produkuje urządzenia chłodnicze. A to tylko kilka głośniejszych przejęć, o których informowały media. W rzeczywistości przejęć lub fuzji z udziałem zagranicznych podmiotów był w tym roku znacznie więcej.

Jak informuje portal Strefa Biznesu, tylko w pierwszym półroczu 2024 roku, ogłoszono w Polsce 180 transakcji, które polegają na fuzji lub przejęciu. Część podmiotów nie ujawnia wartości transakcji. Spośród tych, które ujawniono, największe było przejęcie Techland przez chiński Tencent. Wartość tej transakcji wyniosła około 6,3 mld złotych.

Źródło: https://www.egospodarka.pl/art/galeria/188093,Fuzje-i-przejecia-w-Polsce-w-II-kw-2024,1,39,1.html

Powszechnie takie transakcje są odbierane jako przejaw słabości polskich firm. Stereotypowo kojarzone jest to również z wyprzedażą polskiego kapitału. Jednak każdy medal ma dwie strony. Podobnych transakcji dokonują również czołowe polskie przedsiębiorstwa na zagranicznych rynkach. Ponadto liczba tego typu transakcji świadczy o atrakcyjności danej gospodarki.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.