Donald Trump przemówił i straszy cłami. Memorandum USA – Ukraina podpisane!

Donald Trump przemawiał dziś z Gabinetu Owalnego, gdy w Białym Domu podpisywał rozporządzenie wykonawcze, w ramach którego przedłużył do lipca okres zamrożenia zatrudniania do federalnych instytucji publicznych. Ponownie przedstawił groźbę ceł na komputery i chipy.

Nie złagodził narracji. Przekazał, że są w drodze kolejne rzeczy, które USA włączą do taryf. Znów mówił o potrzebie ceł na samochody, stal i aluminium. Akcje spółek węglowych i energetycznych w USA zyskały. Traci jednak US Steel, ponieważ 'deal’ z Nippon, które mogłoby poprawić sytuację operacyjną przedsiębiorstwa oddalił się.

Ukraina i Stany Zjednoczone podpisały dziś kolejne memorandum będące wstępnym krokiem w kierunku zawarcia umowy w sprawie rozwoju minerałów w Ukrainie. Jako pierwsza informację na ten temat przekazała Julia Svyrydenko, wicepremier i minister gospodarki Ukrainy.

„Z radością ogłaszamy podpisanie, wraz z naszymi amerykańskimi partnerami, memorandum intencyjnego, które toruje drogę do zawarcia umowy o partnerstwie gospodarczym i utworzenia Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy Ukrainy”, czytaliśmy na jej profilu X. Memorandum potwierdza, że obie strony zobowiązują się i będą dążyć do umowy dot. minerałów.

Komentarze Trumpa

Prawdopodobnie musimy potroić produkcję energii elektrycznej. Mamy w drodze kolejne produkty, które wkrótce dodamy, do już istniejących taryf. Przedstawimy umowy w ciągu najbliższych trzech do czterech tygodni. Jeśli nie zawrzemy zadowalających umów, ustalimy cel dla taryf. Myślę, że mamy dużo czasu i że zawrzemy umowę z Chinami.

Chiny chciałyby, żebyśmy zawarli umowę, którą mamy. Mamy umowę dotyczącą TikToka, ale zależną od Chin. To dość oczywiste, że Xi skontaktował się bezpośrednio. Rozmawiamy na temat taryf celnych. To oczywiste, że nie chcemy, by w pewnym momencie Chiny poszły z cłami jeszcze wyżej, bo w pewnym momencie ludzie przestaną kupować.. Skontaktowali się z nami, gdy wprowadziliśmy 145% cła.

Dopniemy umowę z Japonią bez udziału Nippon. Nippon może zainwestować lub być partnerem. Wątpię, że umowa z Nippon Steel będzie częścią ceł wobec Japonii. Ale może być częścią rozmów handlowych z Japonią. Nie chcemy, żeby zagraniczne firmy kupowały nasze US Steel. Chcemy, by US Steel pozostało w amerykańskich rękach.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.