Doczekamy się w końcu 5G o maksymalnych parametrach? Pierwszy etap aukcji na rezerwację częstotliwości 5G już zakończony

Właśnie zakończył się pierwszy etap aukcji na rezerwację częstotliwości 5G w Polsce. Wiem, które podmioty wezmą udział w kolejnym etapie. Kiedy możemy spodziewać, że nowoczesna sieć ruszy w Polsce w końcu pełną parą?

5G w Polsce coraz bliżej? Kolejny etap aukcji przed nami

5G miało być rewolucją jeśli chodzi o technologie mobilne. Miało być szybciej i wydajniej. Niestety w Polsce ciągle nie możemy korzystać w pełni z możliwości 5G. Do tej pory operatorzy sieci komórkowych nie korzystali z częstotliwości przeznaczonych dla 5G. Efekt jest taki, że następczyni 4G osiąga aktualnie porównywalne, a czasem nawet gorsze wyniki niż jej poprzedniczka. W praktyce oznacza również, ze zakup droższego telefonu z możliwością podłączenia do nowszego standardu nie jest zbytnio opłacalne. Pojawił się jednak światełko w tunelu i niebawem może w końcu zaczniemy korzystać z pełnych możliwości tej technologii. Po kilku latach oczekiwaniach w końcu ruszyła aukcja na rezerwację częstotliwości 5G. Pierwszy etap właśnie się zakończył. Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował, którzy operatorzy zakwalifikowali się do drugiego etapu.

Zobacz też: Za chwilę możemy dogonić Francję. Tylko czy na pewno właśnie o to nam chodzi? To może być ostatni dzwonek, żeby coś zmienić

Kto w drugim etapie i co dalej?

Podejść do ogłoszenia aukcji było kilka. Pierwszy termin z 2020 roku nie wypalił i trzeba było czekać ponad dwa lata na nowe wiadomości w tej sprawie. Dopiero 20 grudnia 2022 roku ruszyły konsultacje procedury aukcyjnej dla sieci 5G. Do pierwszego etapu aukcji zgłosili się czterech operatorów. Jak poinformował Urząd Komunikacji Elektronicznej wszyscy zostali zakwalifikowani do kolejnego etapu. Chodzi o P4 (Play), Polkomtel (Plus), Orange Polska i T-Mobile Polska. W kolejnym etapie odbędzie się aukcja próbna, a następnie właściwa licytacja. Cena wywoławcza jednego bloku rezerwacji wyniesie 450 mln zł. Zgodnie z harmonogramem cała procedura powinna się zakończyć do końca bieżącego roku. Oby tak się stało. Przez dotychczasowe opóźnienia Polska ma jedną z najgorszych sieci 5G w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. 5G jest aktualnie w najlepszym wypadku 2,4x szybsze od sieci 4G. Podczas w większości krajów jej prędkość jest średnio 4,5 razy większa niż 4G.

Może Cię zainteresować:

Komentarze