Czechy się nie patyczkują. A Rosja protestuje, bo ma z nimi poważny problem

Rosja zaprotestowała przeciwko Czechom w związku z sankcjami i zamrożeniem aktywów państwowej spółki Rosagransobstvennost, która odpowiada za zarządzanie rosyjskimi aktywami za granicą.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji wezwało czeskiego chargé d’affaires Jiriego Cistecky’ego i wyraziło „zdecydowany protest” w związku z zamrożeniem majątku Rosagransobstvennost oraz nałożeniem zakazu korzystania z nieruchomości na terytorium śródlądowego państwa Europy Środkowej.

Rosja ma ciężki orzech do zgyzienia

Ministerstwo ostrzegło, że strona rosyjska użyje wszelkich środków, w tym działań odwetowych wobec czeskich aktywów majątkowych w Rosji, aby chronić swoje interesy. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nazwał czeskie działania „nielegalnymi w świetle prawa międzynarodowego”.

W tym miejscu wyjaśnijmy, że 15 listopada br., czeski rząd ogłosił, że zamroził rosyjskie nieruchomości państwowe na swoim terytorium, rozszerzając sankcje nałożone w związku z wojną na Ukrainie. Ciekawostką jest fakt, że kraj ten rozszerzył listę sankcji krajowych o rosyjską spółkę kontrolowaną przez administrację prezydenta Rosji i odpowiedzialną za zarządzanie rosyjskimi aktywami za granicą ale w oświadczeniu nie podano nazwy firmy. „Działalność handlowa spółki jest na dzień dzisiejszy nielegalna, a także stanowi obejście i naruszenie tej sankcji, a całe jej aktywa w Czechach zostały zamrożone” – stwierdzono.

Z wypowiedzi ministra spraw zagranicznych Czech Jana Lipawskiego wynika, że misje dyplomatyczne są wyłączone z sankcji. Dodajmy też, że czeska lista sankcji wykracza poza pakiety sankcji Unii Europejskiej i obejmuje sześć innych podmiotów lub osób.

Zobacz też: BitBoy Crypto. Wszystkie wzloty i ostateczny upadek popularnego influencera?

Czechy wspierają Ukrainę

Republika Czeska należy do największych zwolenników Ukrainy od czasu pełnej inwazji Rosji w lutym 2022 r. 10 listopada Czechy i Tajwan uzgodniły protokół ustaleń w sprawie pomocy Ukrainie w odbudowie kluczowej infrastruktury. Pakt, który będzie skupiał się na instalacjach do uzdatniania wody i symbiotycznych systemach energetycznych, został podpisany za pośrednictwem łącza wideo przez Ke Liang-rueya, szefa Biura Gospodarczego i Kulturalnego Tajpej w Pradze oraz Davida Steinke, szefa Czeskiego Biura Ekonomiczno-Kulturalnego w Tajpej.

Porozumienie inauguruje pierwszy wspólny projekt pomocy Ukrainie między obydwoma rządami i według wiceministra spraw zagranicznych Roya Chuna Lee pokazuje zaangażowanie podobnie myślących partnerów w ochronę suwerenności Ukrainy.

Może Cię zainteresować:

Komentarze